GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 22:09   Güncelleme : 25-03-2021 22:09

İstanbul Barajlarından İyi Haber! Doluluk Oranları Yükselişe Geçti

2020 yılında tüm dünyada etkili olan iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle barajların doluluk oranları azalmış su kıtlığı tehlikesi baş göstermişti. Son yağışlar ile birlikte İstanbul’daki barajların doluluk oranları yüzde 69,83’e yükseldi.

İstanbul Barajlarından İyi Haber! Doluluk Oranları Yükselişe Geçti

2020 yılında küresel çapta etkili olan felaketlerden tüm dünya ile birlikte Türkiye’de etkilendi. Yaşanan yüksek hava sıcaklıkları ve orman yangınlarının da etkisiyle su kaynaklarında ciddi azalmaların görüldüğü Türkiye’de barajlardaki doluluk oranları normale döndü. Yüksek sıcaklıklar nedeniyle birçok barajın ve gölün kuruduğu yaz dönemi ardından kış aylarında etkili olan yağışlar ile baraj doluluk oranları yüzde 65’e ulaştı. İstanbul genelinde su sağlayan barajlardaki doluluk oranları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış ile yüzde 69,83 seviyesine yükseldi.

İSKİ Barajlardaki Su Seviyelerini Paylaştı

2020 yılında etkili olan küresel ısınmanın kuraklık, yüksek hava sıcaklıkları ve buzul erimeleri gibi etkileri görülmeye devam ediyor. Yüksek hava sıcaklıklarının etkili olması sonucu birçok canlı türünün zarar görmesi yanında göller ve barajlardaki doluluk oranları kritik seviyelerin altına düştü. Kış aylarında etkili olan yağışlar ile birlikte Türkiye genelinde barajlar normal doluluk seviyelerine tekrar ulaştı.

Doluluk Oranı Yüzde 50,67 Sınırına Ulaştı

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından paylaşılan rakamlara göre barajlardaki doluluk oranları yüzde 50,67 sınırına ulaştı. Geçtiğimiz ocak ayında yüzde 19,16 seviyesinde görülen doluluk oranlarının son bir yılın ortalaması üzerinde olduğu belirlendi. İstanbul genelinde yer alan baraj ve göllerde toplamda 868 milyon 683 bin metreküp olan su hacminin 606,56 milyon metreküp seviyesinde dolu olduğu ortaya koyuldu.

İklim Değişikliğine Ciddi Uyarılar Geldi

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da büyük felaketlerin yaşandığı 2020 yılı küresel çapta en sıcak yıllardan birisi olarak kayıtlara geçti. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, çok geniş alanlarda etkili olan orman yangınları ve sanayinin etkisi ile küresel anlamda çok ciddi ısınmaların olduğu 2020 yılında su kaynakları tehlike alarmı vermişti.  Konuyla ilgili birçok uluslararası kurumdan uyarılar gelirken,  iklim değişikliğine yönelik raporlar ortaya koyuldu.