GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:17   Güncelleme : 09-04-2021 10:17

İşten Çıkarmaya İlişkin Kod-29 Düzenlemesi Sonuçlandı! İşte Yeni Kodlar ve Anlamları!

Hükümet salgınla mücadele kapsamında çalışanları ve işverenleri koruma altına alan düzenlemelere gidiyor. Son olarak haksız işleten çıkarmaya yönelik kod uygulaması gündeme geldi.

İşten Çıkarmaya İlişkin Kod-29 Düzenlemesi Sonuçlandı! İşte Yeni Kodlar ve Anlamları!

Salgın ile mücadele süreci devam ederken, hükümet işverenler ve çalışanlar için daha iyi koşulları sunacak düzenlemeleri devre sokmaya devam ediyor. Yapılan son açıklamalara göre, haksız olarak işten çıkarılanları korumak amacıyla kod uygulaması yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller başlığı altında 29 nolu kodda belirsizliklerin olduğunu ifade ederek, yeni kodları belirledi.

Kod-29 Neleri Belirtiyordu?

Son dakika gelişmelere göre SGK haksız yere işten çıkarılma durumunu konu alan kod 29’u yetersiz görerek yeni kod düzenlemesini gerçekleştirdi. Salgının istihdam üzerindeki negatif etkilerinden çalışanları korumak amacıyla 16 Nisan 2020’den fesih kısıtlı uygulama getirilmişti.

İş Kanununda söz geçen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, fesih kısıtı uygulamasının istisna maddeleri olarak sayılmışlardı. İyi niyet kurallarına uymayan haller ise mazeretsiz işe gelmemek, hırsızlık, küfür, uyuşturucu kullanımı, cinsel taciz gibi maddelerden oluşuyordu. Bu maddelere ilişkin işten çıkarmaların tümü ise kod 29 kapsamında yapılıyordu.

SGK şimdi ise 29 kod içinde tüm maddeleri incelemek yerine her bir madde için ayrı kod başlıkları açarak konuyu ele alıyor. Yeni kodlar belirlendi ve çalışanların bilgilenmesi amacı ile kamuoyu ile paylaşıldı.

Yeni Kod-42 Ne İfade Ediyor?

Yeni kodlardan bir olan kod 42’de işverenin yanıltılması halinde açığa çıkacak sonuçlar ele alınıyor. İş sözleşmesinin yapıldığı sırada şartlara uygunluk sağlamak için işvereni yanıltıcı bir beyansa bulunan kişiler, iyi niyet kurallarına uygunsuzluk gerekçesi ile işten çıkarılabilecekler.

Yeni Kod-43 Ne İfade Ediyor?

Kod 43 olarak açıklanan yeni madde ise asılsız ihbarlar konu alınıyor. İşçi veya işveren her iki tarafında ailelerine kişi hakkında asılsız bilgileri verir veya namusa dokunacak sözler ederse, hangi taraf bu işlemi gerçekleştirmişse o taraf için ilgili yaptırımlar uygulanacak.

Kod-44 Anlamı Nedir?

Cinsel tacize ilişkin detaylar ise artık kod 44 başlığı altından ele alınacak. Maddeye göre İşyerinde cinsel tacize sebep olan kişi işten atılacak.