GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 14:03   Güncelleme : 14-04-2021 14:03

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Neler? Seyahat Yasağı, Uzaktan Eğitim, Kısmi Kapanma…

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı ardından dün akşam herkesin merakla beklediği yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Açıklamaya göre hafta içi sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri değişti.

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Neler? Seyahat Yasağı, Uzaktan Eğitim, Kısmi Kapanma…

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı ardından alınan yeni kararları açıkladı. Salgınla mücadele kapsamında Ramazan’da hafta içi sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin saatlerde değişiklik oldu. Yeni tedbirlere göre sokağa çıkma kısıtlaması saatleri akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellendi. Kısıtlama saatleri içinde ise şehirlerarası seyahate izin verilmeyeceği ifade edildi.

Seyahat İzin Yasağı Yeniden Geldi!

Yeni tedbirler kapsamında şehir içi toplu taşıma araçlarında, 65 yaş üzeri ve 18 yaş altına sınırlama yeniden getirildi. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu durumlar hariç seyahate izin verilmeyecek. E-Devlet içinde bilgisi sunulan mazeretleri taşımayanlar, kısıtlama saatlerinde yolculuk yapamayacaklar.

Kamu Çalışma Saati Değişti!

Yeni tedbirlere göre kamuda saat 16:00’da sona erecek şekilde dönüşümü ve esnek bir mesai sistemi uygulanacak. Kronik hastalıkları olanlar ve hamileler, 10 yaşın altında çocuğu bulunana personeller ise izinli sayılacaklar. Şartları bu izni vermeye uygun olan sektör firmaları uygulama için teşvik edilecekler.

Uzaktan Eğitime Geçiş Başlıyor!

Yeni tedbirler kapsamında yüz yüze eğitim konusunda nasıl bir uygulama yapılacağı açıklandı. Eğitimde sınava hazırlanan 8. ve 12. Sınıfta okuyan öğrenciler yüz yüze eğitime devam edecekler. Diğer yandan okul öncesi eğitim merkezleri ve anaokulları da eğitime yüz yüze devam edecekler. Geriye kalan tüm sınıflar uzaktan eğitime geçiş yapıyorlar.

Hangi İşletmeler Kapanacak?

Yeni tedbirler kapsamında işletmelere yönelik detaylarda dün akşam yapılan açıklamada sunuldu. Yeme ve içme hizmeti veren kafeler, kıraathaneler, çay bahçeleri bayram sonuna kadar artık kapalı olacak. Bu işletmeler ve ek olarak spor salonları faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecekler. Lokantalar ise Ramazan boyunca sadece devletin belirlediği saatlerde paket servisini yapmak amacı ile çalışacaklar. 

Organizasyonlar Yapılabilecek mi?

Organizasyonlara ilişkin detaylar da dün akşam kabine toplantısı ardından verildi. Düğün, kına, nişan, genel kurul toplantıları gibi organizasyonların tümü ülke genelinde bayram sonuna kadar yapılmayacak. Oteller ise sadece kendileri için sınırlandırılmış olan müşteri sayısına konaklama için hizmet verecekler.