EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-04-2021 18:06   Güncelleme : 17-04-2021 18:06

Kentten Köye Dönenlere Büyük Teşvik! Vergi ve Harç İndirimleri Uygulanacak

Hükümet kentten köye göçü teşvik etmek amacı ile kırsal alanda üretim ya da ticaret yapan vatandaşlara birçok kolaylık sağlıyor. Köye dönüşü teşvik etmek için vergi ve harç indirimlerinin uygulanmasına yönelik yönetmenlik Resmi Gazete’de yayınlandı. Kırsal alanlardaki ticarethane ve meskenlere vergi ve harç indirimleri yapılacak.

Kentten Köye Dönenlere Büyük Teşvik! Vergi ve Harç İndirimleri Uygulanacak

Kent nüfuslarının yaşadığı inanılmaz artış, kent ortamında yeni krizlerin yaşanmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra kent nüfusundaki patlamalar nedeni ile kırsal alanlardaki üretim ve ticaret faaliyetlerinde büyük düşüşler meydana geldi. Kırsal alanda üretimi arttırmak ve nüfus dağılımını dengelemek amacı ile hükümet köye dönüş yapılması için yeni teşvikler ortaya koyuyor. Çevre ve Şehir Bakanlığı tarafından kırsal alana dönüşleri arttırmak için hazırlanan teşvik, Resmi Gazete’de yayınlandı. Kırsal yerleşik alan ya da kırsal mahalle olarak tanımlanan bölgelerdeki ticarethane ve meskenlere vergi ile harç indirimleri uygulanacak.

Mesken ve İş Yerlerinden Emlak Vergisi Alınmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelikte kırsal mahalle ya da kırsal yerleşik alan tanımlarının belediye meclisleri tarafından yapılacağı açıklandı. Belediye meclisleri Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında yapılan tanımlara uygun olarak kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan olarak nitelenecek yerlere karar verecek.

Köye dönüşü teşvik etmek amacı ile çıkarılan yeni yönetmeliğe göre gelir vergisinden muaf olan esnaf ve basit usulde gelir vergisine tabi olan mükellefler tarafından iş yeri ya da mesken olarak kullanılan bina ya da arazilerden emlak vergisi alınmayacak. Aynı özelliklere sahip olan bina, arsa ya da arazilerden bina inşaat harcı ya da imalat harcı gibi harçlar da alınmayacak. Gelir vergisinden muaf olan esnaf ve basit usulde gelir vergisine tabi olan mükellefler emlak vergisinden ve harçlardan muaf tutulacak.

Ticari ve Turistik Faaliyetlerde Kullanılan Bina ve Meskenlerde Vergi İle Harç İndirimi Uygulanacak

Kırsal mahalle ya da kırsal yerleşik alan olarak tanımlanan yerlerde aynı zamanda ticari ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina ve meskenlerde de vergi ve harç indirimine gidilecek. Yeni yönetmeliğe göre bu meskenlere yüzde 50 oranında vergi ve harç indirimi geçerli olacak.