EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-04-2021 19:00   Güncelleme : 21-04-2021 19:03

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni bir gelişmeyi paylaştı. Bugün turizm sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Erdoğan toplantının ardından kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını açıkladı. Kısa çalışma ödeneği tüm sektörlerde geçerli olmak üzere haziran ayının sonuna kadar devam edecek.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi Uzatıldı!

Covid-19 salgın sürecinde ekonomik olarak sıkıntı yaşayan işçi ve işverenleri rahatlatmak amacı ile devlet tarafından verilen desteklerden biri olan kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı.  Bir süredir vatandaşlar tarafında beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan kısa çalışma ödeneğinin tüm sektörler kapsayacak şekilde uzatıldığını açıkladı. Kısa çalışma ödeneği nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde ödenmeye devam edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Turizm Sektörü Temsilcileri İle Toplandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Turizm Haftası olmasından kaynaklı turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sektör temsilcileri ve Erdoğan toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, sektör temsilcileri ile verimli bir görüşme yaptıklarını ve kısa çalışma ödeneğinin uzatılması kararının alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında turizm sektörünün sorunlarının ve beklentilerinin görüşüldüğünü belirtti. Sektörel kazanımları arttırmak adında izlenecek yeni yolların konuşulduğunu belirten Erdoğan, sektör temsilcilerinin kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına yönelik talepte bulunduklarını aktardı. Gelen talepler doğrultusunda kısa çalışma ödeneğini uzatma kararı aldıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı, tüm sektörlerde haziran sonuna kadar kısa çalışma ödeneği ödemelerinin yapılacağını belirtti. Erdoğan aynı zamanda turizm sektöründe uygulanan ve mayıs sonunda sona ermesi planlanan KDV indirimlerinin de haziran sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

Bendevi Palandöken Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılmasından Memnun Olduklarını Açıkladı

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına yönelik karar alınmasının ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken açıklama yaptı. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasından memnun olduklarını açıklayan Palandöken, bu gelişmenin hem çalışan hem de işverenler açısından mutluluk verici olduğunu belirtti. Kısa çalışma ödeneğinin işverenler için önemli bir destek olduğunun altını çizen Palandöken, stopaj ve KDV indirimleri hakkında da olumlu açıklama yaptı. Palandöken bu indirimlerin enflasyonda da düşüş yarattığına dikkat çekti.