EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2021 15:06   Güncelleme : 23-04-2021 15:06

Kore’de Kripto Para Borsaları Risk Altında!

Kore Finans Komisyonu Başkanı Eun Seong-soo, ülkedeki kripto para düzenlemeleri ve düzenlemelere uymayanlara uygulanacak yaptırımlarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Kripto para alanına yönelik katı düzenlemelerin uygulandığı Kore’de, borsaların düzenlemelere uymaması durumunda kapatılacağı açıklandı.

Kore’de Kripto Para Borsaları Risk Altında!

Tüm dünyada olduğu gibi Kore’de de kripto para borsaları parlak bir dönem yaşıyor. Ülkedeki kripto para borsalarının ticaret hacmi inanılmaz bir yükseliş içinde. Kripto para borsalarının  ticaret hacmi, ülke borsasının hacmini aşmış durumda. Kore’de kripto para borsaları böyle parlak bir dönem yaşıyorken Kore Finans Komisyonu Başkanı Eun Seong-soo, kripto para alanında uygulanan düzenlemeleri hatırlatarak, söz konusu borsaların risk altında olduğunu açıkladı.

Kore’de bu sene başında çıkarılan yeni kripto para düzenlemeleri ile kripto borsalarına birçok yeni yükümlülük getirildi. Borsaların ise bu yükümlülüklere uymadığı biliniyor. Durumun bu şekilde devam etmesi durumunda ise uygulanacak yaptırımlar ağır olabilir.

200’den Fazla Kripto Para Borsası Bu Sene Kapanabilir

Kore’de 2021 yılının başında yerel kripto para borsaları ve yatırımcıları için yeni bir yasa çıkarıldı. Hükümet kripto para alanına yönelik yeni düzenlemeler ve vergi yaptırımları getirdi. Bu yeni yasaya göre ise kripto para borsalarının hükümete bildirimde bulunması, kayıt yaptırması gerekiyor. Eun Seong-soo açıklamasında yeni düzenlemede belirtildiği gibi yasa kapsamında kayıt yaptıran hiçbir borsa olmadığını belirtti.

Eun Seong-soo Özel Para Yasası kapsamında kripto para borsalarının kayıt yaptırmadıklarını açıkladığı konuşmasında bunun yasaya aykırı olduğunu ve yaptırım gerektirdiğini belirtti. Söz konusu borsaların kayıt yaptırmaması durumunda eylül ayına kadar kapatılacağı da açıklandı. Kore’de hizmet veren 200’den fazla kripto para borsası, vergi yasasına uygun hareket etmezse kapatılabilir.

Kore Hükümetinin Yatırımcıyı Koruma Planı Yok

Eun Seong-soo açıklamasında kripto para yatırımcılarının korunması ile ilgili fikirlerini de paylaştı. Geleneksel yatırım araçlarının yatırımcıları koruduğunu ancak kripto para borsasında yatırımcı güvenliğinin söz konusu olmadığını açıklayan Eun Seong-soo, bu tercihin yatırımcıya ait olduğunu belirtti. Eun Seong-soo kripto para yatırımını seçenlerin hükümet tarafından korunmasına gerek olmadığını, kişilerin riskleri bilerek tercih yaptığını açıkladı.