SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-04-2021 17:08   Güncelleme : 21-04-2021 17:08

Koronavirüs Aşısında Talep Patlaması Oldu! 55 Yaş Üstü Kuyruk Oluşturdu!

Aşı programında 55 yaş üzerine geçildiğinin açıklanması ardından vatandaşların bir kısmı soluğu hastanelerde aldı. BioNTech aşısının yapıldığı merkezlerde uzun kuyruklar görüldü.

Koronavirüs Aşısında Talep Patlaması Oldu! 55 Yaş Üstü Kuyruk Oluşturdu!

Aşılama programında 55 yaş üzerine geçiş yapıldığı duyuruldu. Bu açıklamanın hemen ardından ise BioNTech aşısının yapıldığı merkezlerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Birçok vatandaş ise 1 yıldır bu günü beklediklerini ifade ettiler. Daha ilk adımdan birçok kişinin aşılama sürence oldukça duyarlı bir şekilde katılı sağladıkları açıklandı.

E-Nabız’da Yoğunluk

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın COVID-19 aşılama programında 55 yaş üzerine geçiş yapıldığının açıklaması ardından vatandaşlar ise Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu almaya başladılar. E-Nabız uygulamasına ise yoğunluk dolayısı ile bir süre erişilemedi.

Sınırlı Sayıda Aşı Kuyruğa Sebep Oldu!

Aşı kuyruğu bugüne kadar ilk kez görüldü. Kuyruğun oluşmasındaki en önemli sebep ise 55 yaş üzeri nüfusun sayısal olarak en geniş gurup olmasıdır. Bu gurup izin çıkar çıkmaz bilinçli şekilde hareket edip, aşı olmak için randevularını aldılar.

Kuyruk oluşumunun bir diğer nedeni BioNTech aşısının sınırlı sayıda olması şeklinde açıklandı. Uzmanlar sınırlı sayıdaki aşıdan yararlanmak isteyen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiklerini belirttiler. Soğuk zincir sebebi ile sadece belirli hastaneler yapılabilen aşı için randevular alınmaya devam ediliyor.

İstanbul’da Yoğunluk Hakim

İstanbul’da yoğunluğun yalandığı hastanelerden biri Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Geceden randevularını almış olan 55 yaş üstündeki vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren hastaneye geldiler. Kişi yoğunluğunun olması sebebi ile aşı sarkmalarının yaşandığı belirtildi. Aşı saati geçen bazı hastalar ise uzun süre beklemekten şikayet ettiler.

Hastanelere Takviye Aşı Getiriliyor!

Yoğunluğun yaşandığı hastaneler personel hem yoğunluğu hızlı bir şekilde aşılama yaparak azaltmaya hem de sosyal mesafeyi ayarlamaya çalışıyor. Yoğunluğun olduğu süreçte ise hastanelere takviye aşılar getiriliyor. Aşı olmayan gelen bir vatandaş ise 1 yıldır bu anı beklediğini ifade etti. 56 yaşında olan Yurdagül Bezigan, hiç hastalık geçirmemesine rağmen aşı sırasının 55 yaş üstüne gelmesi ardından hemen randevusunu aldığını ve aşı olmaya geldiğini aktardı