SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-04-2021 17:01   Güncelleme : 17-04-2021 17:01

Kovid Yoğum Bakım Alanları Artıyor mu? Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde B Planına Geçiş!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi artan koronavirüs vakaları sebebi ile geçen hafta B planını devreye soktu. Entübe edilen hastalar için tüm yoğun bakımların 3’de 2’si ayrıldı.

Kovid Yoğum Bakım Alanları Artıyor mu? Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde B Planına Geçiş!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yoğun bakımlarının 3’te 2’sini koronavirüs hastalarına ayırdı. Geçen hafta vaka sayılarının artışı ile yoğun hasta almaya başlayan hastane B planını devreye soktu. Yoğun bakımının %95’inin dolu olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, vaka sayılarındaki artışın yüksek olduğunu belirtti.

Ameliyat Erteleme Kararı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, kanser, trafik kazası hastalarının kaldırıldığı yoğun bakım ünitelerinden de büyük yoğunluk yaşadığını belirtti. Hastane, yoğun bakımın efektif kullanılabilmesi ve artan koronavirüs vakaları ile ilgilenilebilmesi için yoğun bakım gerektiren ameliyatları erteleme kararı aldı. Hastane çalışanları, A planının artık etkisiz kaldığını enfekte hasta sayısının arttığını ve bu yüzden B planına geçiş yapılması gerektiğini açıkladılar.

B Planında Ek Yoğun Bakımlar

B planına rağmen, 3. Covid yoğun bakım ünitesinin devreye sokulabileceği hastane tarafından açıklanıyor. Bu da vaka artışlarının ne kadar fazla olduğunu gözler önüne seriyor. Toplam 2 Covid yoğun bakım ünitesine sahip olan hastane, 24 yatağının tamamının enfekte hastalar ile dolu olduğunu açıkladı. Vaka artışı hızlı bir şekilde devam ederse B planının yetersiz kalacağı ve yeni yoğun bakım ünitelerinin açılması gerekeceği vurgulanıyor.

Vaka Sayısı Artıyor!

Bir yıldır hastaları kurtarmak için yoğun bir şekilde çalışan sağlık görevlileri, tedavilerin yanında hastaların öz bakımlarını da yerine getiriyorlar. Sağlıkçılar, ölüm tehlikesi yaşayan hastaların moral ve motivasyonlarını sağlamak için çaba gösteriyorlar. Ancak bunu rağmen artan vaka sayısının ise artışına dur denilemiyor. AÜ Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı, Civid Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Melike Cengiz, kırmız kodlu alandaki çalımların yoğunlaştığını belirtti.

Kırmızı Kodlu Alan

AÜ Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı, Civid Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Melike Cengiz, kırmız kodlu alandaki çalışmalar hakkında gündeme bilgi sundu. Açıklama yaparken “Aramızdan bir kayıp vermedik. Bizim açımızdan bu sevindirici. Bunun dışında kırmızı alanda yüzlerce hastamız oldu. Bunların bir kısmını iyileştirirken heyecan yaşadık, bir kısmını ise ne kadar emek versek de kaybettik.“ dedi.