EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 22:03   Güncelleme : 22-04-2021 22:03

Kripto Para Sistemleri Raporunda Yeni Detaylar! Vergilendirmeye Nasıl Bakılıyor?

Miliyet’in kamuoyuna duyurduğu ve TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın hazırladığı, “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri“ raporuna ilişkin yeni bir detay açığa çıktı.

Kripto Para Sistemleri Raporunda Yeni Detaylar! Vergilendirmeye Nasıl Bakılıyor?

Mecli’in “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri“ raporunda yeni bir konu detayı hakkında bilgi basına yansıdı. Raporda, diğer ülkelerin kripto paralardan aldıkları vergiler konu edildi. Rapor kapsamında bu varlığın vergiye dahil olması halinde hükümetlerin ona olan bakışlarının olumluya döneceği vurgulandı.

Vergi Kripto Paraya Bakışı Değiştiriyor!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın hazırladığı, “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri“ raporunda dünyada ve Türkiye’de gündeme gelen ve BTC başta olmak üzere tüm kripto paralar için yapılan düzenleme girişimleri, kripto paraların statüsü ele alındı. Rapor kapsamından “Bitcoin’in vergiye tabi olma ihtimali, BTC’ye olan bakış açısını pozitif yönde etkilemektedir. “ ifadesine yer verildi.

Rapora Göre Hangi Ülkeler Kripto Paradan Vergi Alıyor?

Bulgaristan, Kanada, Finlandiya, Bulgaristan ve Danimarka’nın vergi düzenlemelerini hayata geçirdikleri raporda hatırlatıldı. Singapur’un ise bir adım daha ileri gittiğini ve kripto para ile yapılan alışverişlerde katma değer vergisini uyguladığını raporda belirtildi.

Türkiye’de ise kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılamayacağına raporda değinildi. BDDK ve Merkez Bankası’nın bu yönde yapmış oldukları açıklamalara raporda yer verilerek, yönetmeliklere vurgu yapıldı.

Rapora Göre ABD’de Kripto Para Nasıl Görülüyor?

Raporda bazı ülkelerin ise kripto paralar için yaptıkları yasal düzenlemeler hakkında detaylar sunuldu. Almanya’nın BaFin kararları ve Alman Bankacılık Kanunu ile kripto paraları bağlandığı bilgisi raporda yer aldı.

Almanya’da kripto para birimlerinin alım satım için kabul görmüş varlıklar olduklarına değinildi. ABD’de ise kripto para birimlerinin federal ve hükümetlerin ilgi odakları oldukları raporda yer aldı. Bazı eyaletlerin ise yerel ekonomilerini teşvik etmek için ve kamu hizmetlerini daha iyi noktaya taşımak için kripto para teknolojisine yatırım yapmayı düşündükleri açıklandı.

Kripto Parayı Kısıtlayan Yerler

Raporda kripto paralar hakkında uyarı yayınlayan yerlerde konu alındı. Kaliforniya ve Mexico’da kripto para işlemleri hakkında uyarılar yayınlandığı, genel olarak kısıtlayıcı uygulamaların bu yerlerde yapıldığı raporda belirtildi.