EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 19:08   Güncelleme : 15-04-2021 19:08

Kripto Paralar Gündem Olmaya Devam Ediyor! Fed Başkanı Kripto Paraları Sert Eleştirdi

Kripto para sektörüne yönelik ilgi tüm dünyada hızla yükseliyor. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara ilgilinin artmaya devam ettiği ve ardı ardına yeni rekorların yaşandığı bu dönemde Fed Başkanı Jerome Powell kripto paralarla ilgili yeni eleştiriler sundu. Her açıklamasında Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili endişelerini dile getiren Poweel yeni açıklaması ile yine kripto paraları eleştirdi.

Kripto Paralar Gündem Olmaya Devam Ediyor! Fed Başkanı Kripto Paraları Sert Eleştirdi

The Economic Club Of New York’a röportaj veren Fed Başkanı Jerome Powell kripto paralar ve Bitcoin ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. Bitcoin’in değeri olmadığını iddia eden Powell, lider kripto para birimini altına benzetti. Yüzyıllardır insanların altına sahip olmadığı bir değer verdiklerini belirten başkan, Bitcoin’in de aynı durumda olduğunu açıkladı. Bitcoin’in aslında değer sahibi olmadığını, bu değeri insanların yarattığını açıkladı. Kripto paraların sadece insanların ilgisi nedeni ile değerli gözüktüğünü ve aslında öz değerleri olmadığını belirten Jerome Powell kripto paraları spekülatif varlıklar olarak değerlendirdi.

Jerome Powell: Bitcoin Ödeme Statüsünde Değil

Kripto para sektörünün dev borsalarından Coinbase’in hisselerinin Nasdaq’ta listelendiği gün sektöre dair olumsuz açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması ile ilgili eleştirilerde de bulundu. Ünlü isim Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu belirttiği açıklamasında kripto paraların ödeme statüsünde olmadıklarını açıkladı. Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılmaya uygun olmadığını açıklayan Poweel’in sert eleştirileri kripto para sektörünün de ilgisini çekti.

Powell’ın açıklamaları Janet Yellen’in Yorumlarına Benzetildi

Fed Başkanı Jerome Powell’in Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili olumsuz açıklamaları kısa süre önce Bitcoin eleştirileri ile gündeme gelen Janet Yellen’i yeniden akıllara getirdi. Janet Yellen kripto paralar ile ilgili açıklamasında Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu iddia etmişti. Powell’ın da benzer açıklamalarda bulunması ABD ekonomisini başındaki isimlerin kripto para sektörüne yönelik benzer fikirler içinde olduklarını gösterdi.

Jerome Powell ve Janet Yellen gibi isimler kripto paralara karşı olan mesafeli tavırlarını sürdürseler de kripto para sektörünün yükselişi hızla devam ediyor. ABD’de kripto para yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor.