EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 08:52   Güncelleme : 26-03-2021 08:52

Mart Ayı Muhtaçlık Maaşı Başvuruları Kabul Ediliyor? Şartlar Neler?

2021 yılında Mart ayına ilişkin muhtaçlık maaşı başvuruları kabul ediliyor. Maddi olarak durumu iyi olmayan vatandaşlar için 852 TL muhtaçlık maaşı bağlanacak. Şartlar açıklandı.

Mart Ayı Muhtaçlık Maaşı Başvuruları Kabul Ediliyor? Şartlar Neler?

2021 senesinde Mart ayında muhtaçlık aylıkları için başvurular alınmaya devam ediyor. Maddi olanakları kısıtlı olan yetimler, okula giden çocuğa sahip maddi güçleri düşük aileler ve bakıma muhtaç engelli vatandaşlar, aylık 852 TL muhtaçlık maaşından yararlanacaklar. Başvuru için sağlanması gereken şartlar ise açıklandı.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Şartları

Muhtaçlık maaşına başvurmak için TC vatandaşı olma, isme kayıtlı bir mal varlığına sahip olmama, anne ve baba vefatı ardından yardım alınacak ise anne ve babanın ölüm belgelerine sahip olma şartları aranıyor. Bir engelli vatandaş muhtaçlık aylığı almak istiyorsa başvuruda %40 engellilik durumunu belirten sağlık kurulu raporunu teslim etmesi gerekiyor. Bu şartlar kapsamında muhtaçlık başvurusu yapılacak. Diğer yandan başvuru yapacak olan her kişi SGK’dan hizmet dökümü belgesi almalıdır.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Evrakları

Muhtaçlık maaşına başvuru için TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi, SGK hizmet dökümü belgesi, İkamet belgesi, Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, aile bireylerinin kimlik fotokopileri ile başvuru yapılacak. Kişi engelli ise bu evraklara ek olarak engelli sağlık kurulu raporunu evrak olarak teslim edecek.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Adımları

2021 yılı Mart ayında muhtaçlık maaşına başvurmak için ise fakirlik belgesini muhtardan alan ailenin bir ferdi, yaşadığı ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine gidecek. Burada yer alan çalışanlara evrakların tümü teslim edilerek, “muhtaçlık aylığı başvuru talep dilekçesi“ kimlik, gelir ve adres bilgileri ile dolduruluyor. Dilekçenin imzalanması ve teslimi ardından başvuru tamamlanıyor.

Muhtaçlık Aylığı Ödeme Zamanı ve Sorgulama

Başvurudan bir ay sonra muhtaçlık maaşı alınmaya başlanır. Başvuru yapılan ay kişi “0312 415 50 00“ hattını arayıp, vatandaş temsilcisine TC kimlik numarasını söyleyerek, başvuru sonuncu sorgulayabilecek. Başvuruda onay almış ise bir ay sonra 852 TL olan muhtaçlık maaşını Ziraat Bankası şube veznesinden çekmeye başlayacak.