EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 13:30   Güncelleme : 30-03-2021 13:30

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı Görevinde Değişim! Göreve Mustafa Duman Geldi!

Merkez Bankasında görev değişimlerine devam ediliyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ardından yardımcısı Murat Çetinkaya’nın da görevden alındığı açıklandı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı Görevinde Değişim! Göreve Mustafa Duman Geldi!

Merkez Bankası’nda görevden alımlar devam ederken, Murat Çetinkaya’da Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevinden alındı. Yeni başkan yardımcılığını ise Mustafa Duman yapacak. Mustafa Duman’ın başkan yardımcılığına atanması ise kesinleşti ve bugün basınla paylaşıldı.

Atama Kararı Kesinleşti!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ardından yardımcısı Murat Çetinkaya’nın görevlerine son verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı yeni atama kararı resmi gazetede yayımlandı. Bu kapsamda Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı için Mustafa Duman atandı. Murat Çetinkaya’nın ise 375 sayılı kanun hükmüne göre, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındığı belirtildi.

Mustafa Duman Kimdir?

Merkez Başkanı Yardımcılığına ataması yapılan Mustafa Duman ise son olarak, Morgan Stanley Menkul Değerler A.Ş Yönetim Kurulu Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. Aynı zamanda, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini üstleniyordu.

Mustafa Duman, ODTÜ İşletme Bölümü mezunu ve Cirty Üniversity CASS Business Scholl yüksek lisansına sahip. Bankacılık kariyeri bulunan isim, risk yönetimi, denetim, hazine, CFO pozisyonlarında görev almıştır. Kariyerinde önemli finansal takımları yönettiği vurgulanıyor.

Ekonomistler Ekonominin Kötü Etkilendiğini Düşünüyorlar!

Ekonomistlerin yorumlarına bakıldığında ise sürekli olarak Merkez Bankası bünyesinde görev değişimlerinin yapılmasının ekonomiyi kötü yönde etkileyeceği savunuluyor. Özellikle Amerikan ve Türk ekonomi uzmanları, sürekli görev değişiminin dolar kurunda sıçramaya neden olacak bir gündemi yarattığını belirtiyorlar.

Türkiye Rezervleri Tükenebilir Açıklaması

Naci Ağbal’ın uygulamış olduğu sıkı para politikasının kur üzerinden bir nebze baskı sağlayabildiğini belirten ekonomistler, yeni kararların ne yönde olacağını merak ediyorlar. Eğer sıkı para politikası ve faiz oranları için izlenen sabit duruş tekrar edilmezse, dolar kurunun yükseleceği aktarılıyor. Diğer yandan 2021 yılında Türkiye rezervlerinin tükenme tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Bu gibi yüksek bir riske rağmen sık görev değişikliğinin ve yeniden pozisyon alma kararlarının süreci zora soktuğu dünya ekonomistlerince açıklanıyor. Bugün gelen açıklamalar kapsamında başkan yardımcılığında yapılan bu yeni değişikliğin de etkilerinin mutlaka olacağı öngörülüyor.