SİYASET
Giriş Tarihi : 20-03-2021 15:53   Güncelleme : 20-03-2021 15:53

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alınarak Yerine Şahap Kavcıoğlu Getirildi

Cumhurbaşkanı kararı ile bundan dört buçuk ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden aldığı açıkladı. Resmi gazete’de yayımlanarak atama kararının açıklanması üzerine Ağbal’ın yerine 26. Dönem Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alınarak Yerine Şahap Kavcıoğlu Getirildi

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alınarak Yerine Şahap Kavcıoğlu Getirildi

Cumhurbaşkanı kararı ile bundan dört buçuk ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden aldığı açıkladı. Resmi gazete’de yayımlanarak atama kararının açıklanması üzerine Ağbal’ın yerine 26. Dönem Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Böylece, Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanarak, Merkez Bankası’na yaklaşık 20 ay süre zarfında dördüncü başkan getirilmiş oldu.

 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Görevden Alınma Kararı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmileşen karar, Merkez Bankası Başkanının görevden alındığını resmi gazetede yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan dört buçuk ay önce Merkez Bankası Başkanlık görevine getirilen Naci Ağbal’ın görevinden alma kararı aldı. TCMB başkanı görevden alınarak, yerine eski Ak parti milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanarak Merkez Bankası’nda 20 ay süre zarfında dördüncü başkan getirilmiş oldu.

Naci Ağbal Kasım 2020’de Başkanlık Görevine Getirilmişti

Ağbal, Eski Başkan Murat Uysal’ın yerine 8 Kasım 2020 yılında getirilmişti. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına gelmesinden sonra 2020’nin Kasım ve Aralık aylarında 675 puanında faiz artışı yaşanmıştı. 2021’nin Ocak ve Şubat aylarında faiz artırımına gitmedi. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Perşembe gününde ise, 200 baz puanlık faiz artırımı kararı almıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındıktan sonra Ağbal’dan veda mesajı verildi. Ağbal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘’ Bugüne kadar bana uygun görülen tüm görevlerden dolayı Sn. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunarım. Rabbim hepimiz hakkında hayırlı olsun.’’ ifadesini kullandı.

Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu 23 Mayıs 1967 yılında dünyaya geldi. Baburt doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi idari bilimler fakültesi İşletme bölümü ve İktisadi bölümünden mezun oldu. Denetim uzmanı bittikten sonra, İngiltere Hastings College’de işletmecilik üzerine eğitimine devam etti. Daha sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık enstitüsünde yüksek lisans okuyarak doktorasını tamamladı. Esbank TAŞ’de Müfettiş yardımcılığı yaptı. Daha sonra Müfettiş şube müdürü ve Genel Müdür yardımcılığı görevinde bulundu. Türkiye Halk Bankası AŞ.’de İstanbul bölgesinin koordinatörlüğü görevini üstlendi. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı başkanlığı görevini yaptı. Galatasaray Spor Kulübü Kongre üyesidir. Kavcıoğlu’nun çok sayıda makalesi bulunuyor.