EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 18:43   Güncelleme : 15-04-2021 18:43

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. TCMB yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk PKK toplantısını bugün gerçekleştirdi. Toplantı sonrası politika faizinin yüzde 19 seviyesinde sabit kalmasına karar verildiği açıklandı. Politika faizi sabit kalmakla beraber toplantı sonrası yapılan açıklamada önceki açıklamadan farklı ifadeler yer aldı. İlave sıklaşmaların gerçekleşebileceğine yönelik ifadelerin açıklamadan çıkarılması üzerine 8 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru yeniden 8.15 seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

TCMB eski başkanı Naci Ağbal göreve getirilmesinden sonra yaptığı ilk iki toplantı ile toplam 675 baz puan faiz artışı yapmıştı. Politika faizinin 10.25 seviyesinden 17 seviyesine kadar çeken Naci Ağbal, sonraki toplantıda ise politika faizini sabit tutma kararı almıştı. Naci Ağbal geçen ay yaptığı toplantı ile piyasa beklentilerinin üzerinde bir karar ile politika faizini 200 baz puan daha arttırarak yüzde 19 seviyesine çekmişti. Bu faiz artışının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Naci Ağbal’ı görevden almış ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirmişti. Şahap Kavcıoğlu ilk PKK toplantısı ile politika faizini sabit tutmakla beraber önceki açıklamada yer alan ek sıkışma söylemlerine yeni açıklamada yer vermedi.

Toplantı Sonrası Açıklamada Finansal Risklerin Devam Ettiği Belirtildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu gerçekleştirilen PKK toplantısının ardından yaptığı açıklama ile salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen ülkede yurt içi iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrettiğini belirtti. Açıklamada imalat sektöründeki güçlü tavra kıyasla hizmet sektöründe ise zayıf bir seyir olduğu belirtildi.

Salgın sürecinin kontrollü şekilde geçmesi ve aşı çalışmalarının hızla devam etmesine rağmen finansal yapı üzerindeki risklerin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada ihracatta artış, ithalatta ise düşüş yaşandığı açıklandı. Bununla beraber cari dengedeki olumsuz etkinin de devam ettiği belirtildi.

Politika Faizi Enflasyonun Üzerinde Kalacak

TCMB’nin fiyat istikrarının sağlanması için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğine yönelik ifadelerin yer aldığı açıklamada enflasyon düşüşüne dair güçlü göstergelerin beklendiği açıklandı. Enflasyonda yüzde 5 hedefine ulaşana kadar politika faizinin enflasyonun üzerinde kalmaya devam edeceği de açıklamada yer aldı.