GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 11:56   Güncelleme : 21-04-2021 11:56

Milli Eğitim Bakanı’ndan Liselilerin Sınavları Hakkında Açıklama: Bir Sınav Olsun!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise öğrencilerinin sınavları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Her şeyi boşvermemenin gerektiğini belirten bakan, sınavlar olmadığında çocukların eğitim sisteminden uzaklaştıklarına değindi.

Milli Eğitim Bakanı’ndan Liselilerin Sınavları Hakkında Açıklama: Bir Sınav Olsun!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise öğrencilerinin eğitimine ve sınavlara yönelik açıklama gerçekleştirdi. Pandemiye rağmen eğitime önem verilmesi gerektiğini açıkladı. Ziya Selçuk açıklamasında, “Ben, her şeyi boş verin. Diyerek hoş görülmekten yana mı olmalıyım? Salgın var ve olağan üstü bir durum var. İki, üç sınav değil 1 sınav olsun bakış açısındayım.“ dedi.

Öğrenciler Sınav Olması Her Şeyi Bırakıyorlar!

Ziya Selçuk pandemi döneminde eğitimle ilgili açıklamasında, “Tamamen boş verdiğimizde canlı dersler kapandığında ya da sınavlar olmadığında çocukların %90 civarı her şeyi bırakıyor.“ dedi. Selçuk, 2,5 senelik görevinde 2 öğretim yılının salgın nedeniyle dışarıda kaldığını belirtti. Bu süreçte ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Bakan, gelecekteki vizyon için önemli bir altyapı oluştuğuna değindi.

Bilim Kurulu Kararı Önemli!

Bakan Selçuk TV 100’e verdiği röportajda 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitimde devam etmesi konusunda ve yapılacak sınavlara ilişkin konularda, Bilim Kurulunun verilerine göre hareket ettiklerini belirtti. Bakan, okullarda sosyal ilişkileri kurma, eğlenme konularının salgın öncesinde ne kadar önemli olduğunun anlaşılmadığını, salgın ile birlikte bu konuların ne kadar önemli olduğun görüldüğünü vurguladı.

İstatistiklere Göre Online Eğitim Devam Etmeli!

Bakan Selçuk sınava ilişkin detaylar hakkında konuşurken “Bilim insanları ile görüşme sağladığımızda istatistik sonuçlar okulların kapalı olması gerektiğini gösteriyor. Şu noktada artık okullar açılabilir denildiğinde okulları açıyoruz. Eğer ben hiçbir şekilde okulları açmazsam, salıverirsem çocukların davranışları ve çalışma alışkanlıkları dejenere olacak. Çocuğun bir dönem 3 sınavı, projesi be diğer ödevleri var. Bunların hepsini boş verin, liselere sadece bir sınav olsun diyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Lise Dönemi En Önemli Eğitim Süreci Olarak Görüldü

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise döneminin ise eğitimde oldukça önemli bir nokta olduğuna değindi. Bu dönemin 5 ile 6 yılı kapsayan bir döngü olduğunu açıkladı. Bu yüzden pandemi şartlarına rağmen lise eğitimine yüksek önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Selçuk belirli sınıflarda yüz yüze eğitimin devam etmesi gerektiğini açıkladı. Bunların ise sınava en yakın dönemde olan lise sınıfları olduğunu belirtti.