EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-04-2021 15:03   Güncelleme : 19-04-2021 13:51

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiren İkramiye Zamları Yapılıyor! Dul, Yetim Aylıklarına İkramiye Ödenecek mi?

Emekli, dul, yetim aylıklarının hepsini kapsayacak şekilde zam yapıldı. Ödemeler ise Mayıs’ta yapılacak. Başvuru şartı bulunmuyor.

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiren İkramiye Zamları Yapılıyor! Dul, Yetim Aylıklarına İkramiye Ödenecek mi?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği emekli maaşı, dul, yetim aylılıkları zam uygulamaları hakkında bilgiler gündeme yansıdı. Maaşlardan bir kesinti yapılmayacak ve maaşlar için Mayıs ödemeli zam yapılacak. Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde bu yıl artış var. İkramiye Mayıs ayında hesaplarda olacak. İkramiyeyi yeni emekliler, dul ve yetim aylığı bağlananlar da alacaklar.

İkramiye Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Ortalama 13 milyon emekliye, vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen bayram ikramiyeleri ile ilgili süreç başlatıldı. Bu sene Ramazan ve Kurban bayramlarından önce emeklilerin ikramiyeleri hesaplarına yatacak. Bu yıl gündemde olacak fark ise ikramiyeler için yapılacak enflasyon artışı olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli maaşlarına enflasyon zammı yapılacağının müjdesini verdi.

İkramiyelerin ne zaman ödeneceği ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulacak. Bu sene Ramazan Bayramı 13 ile 15 Mayıs tarihlerine denk gelecek. Bayram ikramiyesi için ise Mayıs’ın ilk haftasında ödeme yapmak için hazırlıkların yapıldığı açıklandı.

Kimler İkramiyeden Yararlanacak?

Yeni ve zamlı ikramiye ödemesinden bu sene emekli olanlar, bayramdan önce emeklilik kararı onay almış olan sigortalılar yararlanabilecekler. SGK’dan yaşlılık, vazife malullüğü, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik aylığı alanlar da ikramiyeden yararlanacaklar. Ayrıca SGK’dan maaş alan şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon olan sporcular, terörden zarar gören sivil vatandaşlar da bu yıl ikramiye ödemelerinden yararlanıyorlar.

Başvuru Gerekiyor mu?

İkramiyeleri almak için herhangi bir başvuru ve bildirim yapılmayacağı açıklandı. İkramiyeler otomatik olarak maaşlara yansıyacak. Kişi maaşını çekmiş olduğu banka hesabından ikramiye tutarını aynı şekilde teslim alacak.

İki Maaşlılara İkramiye Var mı?

Eşi üzerinden ve kendi emekliliğinden çift maaş ödemesi alanlar, 2 ayrı dosyadan hangisinde aylık oran daha fazlaysa o dosya bazındaki ikramiye tutarından yararlanacaklar. Bu koşullar kapsamında 2021 yılı ikramiyeleri iki maaş alımı yapanlar içinde sunuluyor.

İkramiye Zam Oranı Belli Oldu mu?

İkramiyelere yapılacak olan zam tutarı hakkında ise henüz bir netlik basına yansımıyor. Recep Tayyip Erdoğan enflasyon zammı yapılacağını iletirken hangi yıl aralığı üzerinden değerlendirmenin yapılacağını henüz aktarmadı. Ancak iki formül gündeme geldi. İlk formülde 6 aylık artış ikramiyelere yansıtılabilir. Bu uygulanırda %8.36 oranında bir artış olacak. 2020 enflasyonu baz alınır ise artış%14.60 olacak.