EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 16:04   Güncelleme : 24-03-2021 17:34

Milyonların Gözü Bu Yorumda: O İsimden Dolar Tahmini Geldi! Dolar…

Gazprombank Ekonomik Tahminler Merkezi uzmanları ve SocGen doları gündemlerine aldılar. Uzmanların dolara yönelik paylaştıkları yeni görüşler, yatırımcıların gelecek hamlelerini belirlemelerine yardımcı olacak.

Milyonların Gözü Bu Yorumda: O İsimden Dolar Tahmini Geldi! Dolar…

SocGen ve Gazprombank Ekonomik Tahminler Merkezi uzmanları dolar hakkında yeni tahminlerini sundular. Özellikle dünya piyasasında belirsizlik devam ederken bu görüşler yatırımcıların karar verme aşamalarına ışık tutabilecek detayları içerdi. Gazprombank uzmanları Türkiye’yi en yakın tarihte büyük döviz kuru dalgalanmalarının beklediğini belirttiler.

Gazprombank Uzmanlarından Açıklama Geldi!

Gazprombank uzmanları, Türkiye’nin uluslararası rezervlerinin azalma riski altında olduğunu açıkladılar. Dolar kurunun TL karşısında değer kazanımı yaşayacağına ilişkin yorumda bulunan Rus uzman kadrosu, ‘’Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması piyasa güçlü bir tepkiyi başlattı.“ ifadelerini kullandı.

Rus uzmanlar açıklamalarında, “Türkiye’de Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması tepki yaratıyor. Yatırımcılar ise yeni gelecek başkanın faiz indirme politikasını izlemesinden korkuyorlar. Bu gibi bir durum TL’ye olan ilgiyi aşağı çekecek. Merkez Bankası kuru, daha yakın tarihte güvenli bir değere ulaşmış olan uluslararası rezerv ile desteklemeye kalkarsa, rezervler ise hızla tükenecek.“ dediler.

SocGen Dolar ve Türk Lirası Yorumları

SocGen ise çarpıcı bir açıklama ile gündeme yerleşti. Daha önce Türk Lirası’nın lehine birden fazla pozisyona giren Dolar/TL’de boğa tahminini sundu. 2021 senesi sonunda dolar kurunun tahmini daha önce 6,20 TL olarak yapan SocGen, tahmini güncelleyerek 9.30 TL değerine yükseltti.

SocGen Türk Varlıklara Yatırımı Konu Aldı!

SocGen tarafından yapılan açıklamada, “İzlenen politikada köklü bir değişim beklentisi kapsamında, Tük varlıklarına yönelik uzun bir pozisyona çıkılmamasını öneriyoruz. “ dendi. Kalen aynı zamanda, Euro/TL paritesinde Türk Lirası lehine pozisyonlarda zarar-kes seviyesine ulaşıldığını ve pozisyonların kapandığını belirtti.

Kalen Bloomberg Röportajından Detaylar!

Kalen, Bloomberg’e bir röportaj verirken, konuşmasında “Dolarizasyonun devam edebileceğini düşünmüyorum. Son birkaç haftanın verilerinin incelediğimizde dolarizasyonun azalma eğilimine girdiğini gördük. Ancak şimdi dolar hesapları artırmama eğilimine girebilir." dedi.

Uzmanlar ortak görüşlerinde ise Merkez Bankası Başkan değişiminin kaosa sebep olabileceğini açıklıyorlar. MB Başkanı’nın sıkı para politikasına bağlı olarak TL kurunun istikrara kavuştuğunu, ancak şimdi bunun bozulacağını belirttiler. Diğer yandan geçen yaz ayına göre 2021’de rezervlerinde büyük ölçüde arttırıldığını, ancak bu durumun bozulacağını belirttiler.