EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-04-2021 10:03   Güncelleme : 02-04-2021 10:03

Muhtaç Aile’ye İBB Yardım Kartı Sunuluyor! Başvurular Nasıl Yapılacak?

2021 yılı Nisan ayında maddi durumu iyi olmayan ailelere İBB yardım kartı verilecek. Bu kartı almak için bizzat başvuru yapılmayacağı Beyaz Masa üzerinden müracaatların kabul edileceği belirtiliyor.

Muhtaç Aile’ye İBB Yardım Kartı Sunuluyor! Başvurular Nasıl Yapılacak?

2021 yılı Nisan ayında İBB yardım kartı başvuruları devam ediyor. Maddi durumu iyi konumda olmayan aileler Beyaz Masa’ya veya başvuru kabul eden diğer kurumlara taleplerini belirterek yardım kartını alabilecekler. Bu kart belirli marketlerden ücretsiz şekilde alışveriş yapabilmeyi sağlıyor. Vatandaşlar kartları ile Migros, Carrefour, Onur market şubelerinden alışverişlerini gerçekleştirebilecekler. Alışveriş masrafları ise bu yolla İBB’nin para yardımı üzerinden karşılanmış olacak.

İBB Yardım Kartı Başvuru Şartları

İBB Yardım kartını almak amacıyla başvuru yapacakların şartları sağlaması gerekiyor. Herhangi bir maaşa veya işe sahip olmama, hanede nüfus sayısına bağlı maddi sıkıntıların bulunması gerekiyor. Başvuru yapan kişinin üzerine kayıtlı bir mal varlığı olmaması gerekiyor. Diğer yandan sağlık sorunlarına bağlı çalışamayan ve maddi zorluk çeken kişilerde bu kart için başvuru yapabilecekler.

İBB Yardım Kartı Bakiyesi

İBB yardım kartının içinde bulunan bakiye ise 200 TL ile 400 TL arasındadır. Bu bakiyenin hangi tutarda yükleneceği ise başvuran ailenin maddi durumuna göre belirleniyor. İBB sosyal yardım kartının başvurularının 2021 yılı süresince kabul edileceği açıklandı.

İBB Yardım Kartı Başvurusu

İBB yardım kartını almak için ailecek maddi sıkıntıları bulunan vatandaşlar ALO 153 hattını arayacaklar. Aramayı yanıtlayan vatandaşlık temsilcisine ise TC kimlik numarası, ev adresi iletilip, İBB yardım kartına başvuru yapılmak istendiği aktarılıyor. Kaydı alan görevliler, maddi duruma ait beyanın doğruluğunu ölçmek için adrese ziyaret gerçekleştirileceğini belirtiyorlar.

Başvuru ardından belediye tarafından görevlendirişmiş olan çalışanlar, ailen ev adresine ziyaret gerçekleştiriyorlar. Burada maddi açıdan yaşanana zorlukları tespit ediyorlar. Karta ihtiyaç duyduğu saptanan kişilere ise kartları veriliyor.

İBB Yardım Kartının Geçtiği Marketler

Alınan İBB yardım kartı, marketlerden gıda ve diğer temel ihtiyaç ürünlerini almak için kullanılıyor. İçine maksimum 400 TL bakiye aylık şekilde yüklenen kartlar Migros, Onur, UCZ, Carrefour marketlerinden alışveriş yapılabiliyor.