SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-03-2021 20:17   Güncelleme : 25-03-2021 20:17

Mutasyon Tehlikesi Devam Ediyor! Prof. Dr. Köksal Covid-21'e Karşı Uyardı

Kademeli normalleşme dönemine rağmen vaka ve ölüm sayılarındaki korkutucu artış devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın 29 bin seviyelerinde açıkladığı vaka sayılarına yönelik değerlendirme Prof. Dr. İftihar Köksal yeni açıklamalarda bulundu. Köksal, mutasyonlara dikkat çekerek Covid-21 virüsüne karşı uyardı

Mutasyon Tehlikesi Devam Ediyor! Prof. Dr. Köksal Covid-21'e Karşı Uyardı

Geçtiğimiz haftalarda 7 bin seviyelerine kadar düşen vaka sayıları kademeli normalleşme ile beraber yeniden artış göstermeye başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından 29 bin 762 olarak açıklanan vaka sayıları üzerine Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal değerlendirmelerde bulundu. Görülen vakalarda mutasyonlu virüslerin ortaya çıktığını belirten Köksal, virüsün bulaş gücünün artığını belirtti. Hindistan’da görülen iki farklı mutant türüne değinen Köksal, görünenden çok daha fazla mutasyon olduğuna dikkat çekerken ortaya çıkabilecek yeni bir Covid-21 virüsüne karşı uyardı.

Beklemediğimiz Bir Şey Değil,  Artış Devam Edecek

Katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Köksal, görünen vaka artışlarının normalleşme ile beklenen bir durum olduğunu belirtti. Mutasyonlu virüslerin bulaş oranını artırdığını ve vaka sayılarına da artış olarak yansıdığını belirten Köksal, vaka sayılarının 30 bin seviyelerine yükseldiğini belirtti. Vaka sayılarındaki artışın, ölüm sayılarında ve hastane doluluk oranlarında ciddi artışlara neden olduğunu vurgulayan Köksal, bu gidişata göre rakamlarda daha fazla artış beklediklerini ifade etti. Görülen vakaların ilk baştaki seyrinden daha hafif seyrettiğini söylemenin doğru olmadığını sözlerine ekleyen Köksal, mutasyonların yayılmaya etki ettiğini vurguladı.

Brezilya ve Güney Afrika Mutantları Ağır Hastalık Dönemine Neden Oluyor

Türkiye’de risk grubu altındaki kesimin büyük çoğunluğunun hastalığı ağır atlattığını belirten Köksal, görünmeyenden çok daha fazla mutasyon olduğunu ve rehavete kapılmanın mantıklı olmadığını dile getirdi. Mutasyon virüslerden Brezilya ve Güney Afrika mutantlarının hastalığı daha ağır seyrettiğini belirten Köksal, İngiliz mutasyonunun daha kolay bulaştığını belirtti.

İşler Zorlaşacak

Koronavirüsün çok üreyen ve hızlı yayılan hayvanlara yayılması ile işlerin zorlaşacağını belirten Köksal, virüsün yaşama isteğinin çok fazla olduğunu, direncin son noktaya yükseldiğini belirtti. Vaka sayılarını dikkate alarak salgının yaz aylarında bitmesinin imkansız olduğunu belirten Köksal, tatil planlarının önlemler çerçevesinde yapılması gerektiğine dikkat çekti.