EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-04-2021 15:03   Güncelleme : 03-04-2021 15:03

Nisan’da Evde Bakım Aylığı Başvuruları Nereye Yapılacak? Evde Bakım Parası Başvurular Sürüyor!

2021 yılı Nisan ayında evde bakım maaşlarının başvuruları Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yapılacak. Devam eden başvuruya katılmak için ise ilk olarak engelli sağlık kurulu raporu alımı gerekiyor.

Nisan’da Evde Bakım Aylığı Başvuruları Nereye Yapılacak? Evde Bakım Parası Başvurular Sürüyor!

2021 senesi Nisan ayında evde bakım maaşına başvurular devam ediyor. Başvurular Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne iletilecek. Başvuruyu sağlamak için öncelikle tam teşekküllü ve yetkili devlet hastanesinden engelli sağlık kurulu raporunun alınması gerekecek. Bu raporda en az %50 ve üzeri engellilik oranı olanlar yaşlılar maaştan yararlanabilecekler.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Nisan ayı evde bakım maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Bir işte çalışmayan, geliri olmayan, üzerinde kayıtlı taşınmaz olmayan, engelli sağlık kurulu raporundan en az %50 engellilik durumu saptanan, ailesi tarafından bakılmak zorunda olan, 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlar evde bakım maaşına başvuru yapabilecekler.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Evrakları

Nisan ayı evde bakım maaşına başvuru yapmak için gerekli evraklar ise açıklandı. TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi, engelli sağlık kurulu raporu, kişin geliri olmadığını beyan alan muhtaçlık formu (muhtarlıktan alınana muhtaçlık belgesi) başvuru için gerekli evraklar olarak açıklandılar.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Yolu

Şartlara uygunluk sağlayan ve başvuru evraklarını hazırlayan vatandaşlar, ikamet illerinde yer alan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirecekler. Bu alanda çalışanlara tüm evrakların eksiksiz teslim edilmesi gerekiyor. Ardından çalışanın vereceği, evde bakım aylığı alım talebi formu, kimlik, iletişim bilgileriyle doldurulacak. Formun imzalanması ve teslimi ardından başvuru tamamlanıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Başvuru sonuçlarının sorgulama yoluyla öğrenilebileceği belirtildi. Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine giriş sağlanacak. E-devlet adresine ait olan bu linke girişle gelen “kimliğimi doğrula“ sekmesine tıklanıp, E-devlet şifresi ve TC kimlik numarasıyla sisteme girilecek.

Ardından ana sayfadan “E-Hizmetler“ ve “Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı“ sekmesine tıklanacak. Son liste üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama“ sekmesine tıklanıp. Başvuru sonucu görüntülenecek.  Başvuru onayı alan kişiler başvurudan bir ay sonra maaşlarını almaya başlıyorlar. Maaşlar kişi adına açılan PTT hesabından ödeniyor.