GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 14:07   Güncelleme : 15-04-2021 14:07

Orhan Pamuk'tan Kitabında Atatürk'e Hakaret Olmadığı Açıklaması Geldi

Nobel ödüllü ünlü yazar Orhan Pamuk’un yeni yayımlanan kitabı Veba Geceleri romanı, son günlerde önemli bir tartışma ile karşı karşıya. Kitapta geçen Kolağası Kamil karakterinin Atatürk’e benzediğini ve yazarın Atatürk ile alay ettiğini savunanlar başta sosyal medya olmak üzere Pamuk’a yoğun eleştiri yaptılar.

Orhan Pamuk'tan Kitabında Atatürk'e Hakaret Olmadığı Açıklaması Geldi

Pamuk ve kitabının yayımlandığı yayınevi YKY ise bu duruma karşı açıklama yapmak zorunda kaldı. Yayınevi ve Pamuk tarafından yapılan açıklamada romandaki karakterin Atatürk ile bir ilgisi olmadığını ve böyle bir durumun söz konusu olamayacağına vurgu yapıldı.

Romanda Atatürk ile Alay mı Ediliyor?

Yakın zamanda yayımlanan ve Orhan Pamuk’un son romanı olan Veba Geceleri gündemdeki yerini koruyor. Kitap hakkında yapılan iddialara göre Pamuk, romanında Atatürk’e çok benzeyen bir karakter yaratarak onun üzerinden Atatürk’e yönelik hakaretler ediyor. Bu eleştiriler sosyal medya başta olmak üzere internette büyük bir yankı uyandırdılar.

Kitabın yayımlandığı yayınevinden ise Orhan Pamuk’un ağzından kamuoyuna bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Veba Geceleri kitabında yer alan Kolağası Kamil karakteri, romanın geçmekte olduğu hayali Minger adasının tüm vatandaşları tarafından halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir. Yazarımız Orhan Pamuk iddialar üzerine ‘Üzerinde beş yıldır çalışmış olduğum Veba Geceleri romanında imparatorlukların küllerinden kurulmuş milli devletlerin kurucularına ve Atatürk’e de hiçbir saygısızlık yoktur,’ değerlendirmesini yapmıştır” denildi.

“Önderlere Saygı ve Hayranlıkla Yazılmıştır”

Yayınevinin aktardığı bilgiler kapsamında Pamuk şu ifadeleri de kullandı: “Hakaret olmadığı gibi tam tersi roman özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlığın bir yansıması olarak yazılmıştır. Kitabı okuyanların da görecekleri gibi Kolağası Kamil halkın sevmiş olduğu, her yanıyla olumlu bir kahramandır,” dedi.

Öte yandan Pamuk’a yönelik Atatürkçü Düşünce Derneği’nden açıklama yapıldı. Dernek tarafından yapılan açıklamada Pamuk’a karşı sert ifadeler kullanıldı ve durum yüzünden özür dilemesi gerektiği belirtildi. Dernek açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Milletini ve kurtarıcısını küçümseyerek aydın olunmamaktadır. Aydın kelime oyunları ile birilerinin ruhunu tatmin etmemelidir. Yapılanlar Atatürk’ün değerini ve milletin kalbindeki yerini asla düşürmeyecektir,” denildi.