GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 22:08   Güncelleme : 15-04-2021 18:51

Otomotiv Sektöründe Yeni Hammadde Krizi Endişe Yarattı

Global otomotiv sanayisi yeni bir kriz ile karşı karşıya kalabilir. 2020 yılının başından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından kaynaklı ortaya çıkan çip krizi otomotivden elektroniğe birçok sektörü olumsuz etkilemişti. Çip krizinin ardından ortaya çıkan doğal kauçuk krizinin de otomotiv sektörünü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Otomotiv Sektöründe Yeni Hammadde Krizi Endişe Yarattı

İlk olarak ABD ve Çin gibi birçok otomotiv markasının merkezi olan ülkelerde görülen çit krizi son dönemlerde tüm dünyada büyük sorun yaratmaya başladı. Otomotiv sektörünün dev markaları çip krizi nedeni ile üretime ara vermek durumunda kalıyor. Üretimde büyük kriz yaratan çip sorununun ardından otomotiv sektöründe hammadde krizinin de kapıda olduğu ortaya çıktı. Başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok sektörde kullanılan doğal kauçuk tedarikinde yeni sorunların ortaya çıkma ihtimali sektör temsilcilerini endişelendirdi.

Sektör Temsilcileri Doğal Kauçuk Krizini Bekliyor

Kauçuk ağacının kabuğundan elde edilen doğal kauçuk başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Otomotiv sektörünün önemli hammaddeleri arasında yer alan doğal kauçuk, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerden tedarik ediliyor. Bununla beraber yaşanan seller yeni bir doğal kauçuk krizinin yaklaştığını gösteriyor.

Otomotiv sektörü temsilcileri yaşanan seller nedeni ile doğal kauçuk fiyatlarında artış yaşanmasını bekliyor. Doğal kauçuk üretiminde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı, fiyat rallisinin yeni başladığını düşünen sektör temsilcileri yaşanacak krizden dolayı endişeli. Bununla beraber dünyanın en büyük kauçuk tüketici ülkesi olan Çin’in yeniden büyük çaplı alımlara başlaması da endişe yaratan durumlardan biri oldu. Salgın sonrası süreçte yeniden ekonomik olarak açılımlar yapan Çin, kauçuk alımları konusunda harekete geçti.

Otomotiv Sektörü Büyük Darbe Alabilir

Doğal kauçuk birçok farklı sektörde kullanılmakla beraber otomotiv sektörünün en önemli hammaddeleri arasında yer alıyor. Yakın zamanda etkili olması beklenen doğal kauçuk krizinin, çip krizinin ardından otomotiv sektörüne büyük darbe vuracağı konusunda büyük bir endişe oluştu. Salgın sürecinde risklerin artması ile kauçuk alımlarını durduran ABD’li üreticiler yeniden alım yapmaya başladı. Şimdilik ciddi bir sorun görünmese de yakın zamanda kauçuk krizinin patlaması bekleniyor.