MAGAZİN
Giriş Tarihi : 14-04-2021 11:03   Güncelleme : 14-04-2021 11:03

Oyuncu Deniz Çakır'ın Davasında Beraat Talep Edildi

Ünlü oyuncu Deniz Çakır’ın yargılandığı dava kapsamında savcı görüşünü açıkladı. İstanbul Beşiktaş’ta bir kafede oturduğu esnada yan masada oturan başörtülü kadınlara hakaret ettiği öne sürülen oyuncu Deniz Çakır’a “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan dolayı dava açılmıştı. Davayla ilgili olarak ise savcı mütalaasını açıkladı.

Oyuncu Deniz Çakır'ın Davasında Beraat Talep Edildi

Savcılık tarafından açıklanan mütalaaya göre Çakır’ın beraati talep edildi. Savcılık bunun yanında “alenen teşhircilik” ve ayrıca “kişinin mensup olduğu dine göre kutsal bulunan değerlere hakaret” suçlarından ise Çakır hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Davada Önemli Gelişme

İstanbul Beşiktaş’ta 2018 yılında bir kafede oturan Çakır’ın, yan masada oturan başörtülü bir kadına yönelik olarak söylediği iddia edilen sözlere “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ya da aşağılamak” suçlaması yüzünden açılan davanın görüşülmesine önceki gün devam edildi. İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmaya sanık Deniz Çakır ve müştekiler katılmayarak, tarafları avukatları temsil etti. Ayrıca duruşmada olay günü Deniz Çakır’ın yanında bulunan arkadaşı Hande Selen Acar ise tanık olarak dinlendi.

Tanık olarak duruşma esnasında dinlenen Acar: “Sanık ve diğer grup arasında fotoğraf çekme konusunda küçük bir tartışma yaşandı. Diğer grupta olanlar fotoğrafların çekildiğini iddia ediyorlardı. Ancak bizler doğum günü ve yılbaşı yüzünden kendimizin fotoğraflarını çekiyorduk. Diğer taraf da ısrarla ‘Fotoğraf çekmeyin’ diye söyleniyordu. Deniz hanım da ‘Neden sizi çekmek isteyelim?’ dedi. Hatta ben de bir ara çekilen fotoğrafları göstererek onları çekmediğimizi belirttim. Fakat daha sonra karşı taraf söylenmeye başladı ve iki taraf da olayın büyümesine neden oldu. Durumu kafe çalışanlarına şikayet ettiler ve onlar da gelip baktılar. Yarım saat sonra da kafeden ayrıldık,” dedi.

Dini Değerleri Aşağılama Suçundan Yargılanması Talep Edildi

Olay esnasında ise Deniz Çakır’ın telefonu kırılmıştı. Bu konunun mahkeme tarafından sorulması üzerine ise Acar: “Olay üzerine Deniz hanım sinirlendi ve telefonunu masaya vurdu. Telefon da o esnada kırıldı,” dedi. Savcı ise Çakır hakkında atılı suçtan beraat etmesine ancak dini değerleri aşağılama suçu yüzünden yargılanmasını talep etti. Dava ileri tarihe ertelendi.