GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 11:57   Güncelleme : 31-03-2021 11:57

Oyuncu Kaya Akarsu Yaşamını Yitirdi

Pek çok dizi, film ve tiyatroda rol alan oyuncu Kaya Akursu yaşamını yitirdi. 78 yaşında vefat eden Akarsu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada “Tiyatro ve sinema sanatçısı Kaya Akarsu’nun vefatını üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına başsağlığı diliyoruz,” denildi.

Oyuncu Kaya Akarsu Yaşamını Yitirdi

Özellikle oynadığı rollerin yanında ünlü film serisi Harry Potter için yaptığı dublaj ile tanınan Akarsu’nun vefatı için Oyuncular Sendikası’ndan da açıklama yapılarak vefat yüzünden “çok üzgün oldukları ve değerli bir oyuncunun yitirildiği” belirtildi.

78 Yaşında Vefat Etti

1942 doğumlu olan Türk televizyon tarihine canlandırdığı roller ile damga vuran ve çeşitli yabancı filmlere yaptığı dublajlar ile tanınan Kaya Akarsu 78 yaşında vefat etti. Vefatı oyuncuyu sevenleri yasa boğdu. Çeşitli sanat kuruluşları ve dernekler tarafından Akarsu hakkında yapılan cenaze açıklamasında başsağlığı dilendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere kurumların yanında Akarsu’yu yakından tanıyan çevresi ve sevenleri de sosyal medya hesapları üzerinden sanatçının vefatı yüzünden duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Kaya Akarsu Kimdir?

1942 yılında Manisa’da doğan Akarsu, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı mezunudur. 1970 yılında profesyonel anlamda oyunculuk deneyimini ilk kez Ankara Devlet Tiyatroları sahnesinde yaşayan Akarsu bir süre tiyatroda farklı rollerde görev aldı. Televizyonun ve sinema filmlerinin yaygınlaşması ile birlikte çeşitli dizi ve filmlerde de rol almaya başlayan Akarsu, izleyiciler tarafından sevilen bir oyuncu olmayı başardı.

Çeşitli yabancı filmlere, Harry Potter başta olmak üzere dublajlar yapan Akarsu’nun sesi bu sayede daha geniş kesimlere de ulaştı. Yaşamının son yıllarında tekrar tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Akarsu, şimdiye kadar At, Uyarca, Soruşturma, Guguk Kuşu gibi çok seyredilen tiyatro rollerinde başrollerde görev aldı. Çok sayıda çeşitli dernek ve kuruluşlardan ödüller de alan Akarsu aynı zamanda tiyatro alanında genç oyunculara eğitimler de veriyordu. Ünlü sanatçının neden vefat ettiği henüz açıklanmazken cenazesine ilişkin detaylar da daha sonra akrabaları tarafından kamuoyuna duyurulacak. Akarsu’nun Manisa’da toprağa verileceği tahmin ediliyor.