EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 10:46   Güncelleme : 05-04-2021 10:46

Pandemi Desteğine Başvuru Devam Ediyor! E-Devlet’ten 1.000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Koronavirüs salgın döneminde ekonomik açıdan iyi durumda olmayan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 1.000 TL sosyal yardım parası sunuyor. Başvurular kabul edilmeye devam ediyor.

Pandemi Desteğine Başvuru Devam Ediyor! E-Devlet’ten 1.000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu!

2021 yılında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı salgın sebebi ile ihtiyaç sahibi konuma gelen vatandaşlar için 1.000 TL sosyal yardım parasını vermeye devam edecek. Başvurular Nisan ayında da kabul edilecek. Daha önceden para desteğini almak amacıyla başvuru yapanlar ise sonuçlarını sorgulayarak öğrenecekler.

Sosyal Yardım Desteğine Başvuru Günleri

1.000 TL sosyal yardım alımına başvuruların TC kimlik numarasına göre belirli bir sıra içinde yapılacağı belirtildi. TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar Pazartesi günü, 2 olanlar Salı günü, 4 olanlar Çarşamba, 6 olarak kaydedilenler Perşembe ve 8 olanlar ise Cuma günü E-Devlet üzerinden online başvuru yapacaklar.

Bin TL Sosyal Yardım Desteği Başvurusu

Devam eden başvuru sürecine dahil olmak isteyenler E-Devlet üzerinden başvuru formunu dolduracaklar. Bunun için internetten https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu linkine erişim sağlanıyor. Açılan ekran üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula“ başlığına tıklanacak. Ardından gelen tabloya ise TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilip, sistem giriş onayı verilecek. Ana sayfa bölümünden “E-Hizmetler“ sekmesine tıklanıyor.

Bu adım ardından ekrana gelecek liste üzerinden sırası ile “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı“ ardından “ Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu“ sekmeleri seçilecek. Açılan yeni başvuru formu kimlik, iletişim, ev adresi, gelir bilgileri ile doldurulup, “kaydet ve başvur“ kutucuğuna tıklanıyor. Bu online adımlar üzerinden başvuru sağlıklı şekilde tamamlanacak.

Sosyal Yardım Parası Başvuru Sonucunu Sorgulama

Başvuru yapan adaylar hemen ertesi günden itibaren sorgulama gerçekleştirebiliyorlar. Sonuç sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine internetten erişilecek. Açılan sayfadan “kimliğimi şimdi doğrula“ sekmesine tıklanıp, gelen tabloya TC kimlik ve E-Devler şifresi girilip, “sisteme gir“ kutucuğuna tıklanıyor.

Ana sayfadan ise “E-Hizmetler“ sekmesine ardından gelen tablo üzerinden “  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı“ sekmesine tıklanır. Son liste üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama“ başlığı seçilip, yeni ekrandan “sorgula“ kutucuğuna tıklanıyor. Onay veya red cevabı ekranda görüntülenecek.

Ödeme Nasıl Alınacak?

Sorgulama ardından başvuru sonucunun onayını görüntüleyenler ek işlem yapmayacaklar. Ev adreslerine aynı ay içinde posta yoluyla, bir zarf içinde 1.000 TL yardım PTT tarafından yollanıyor.