SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-04-2021 17:19   Güncelleme : 20-04-2021 17:19

Parayla Covid-19 Aşısı Olunur Mu? Parayla Nasıl Aşı Olunur?

Covid-19 salgın sürecinde aşılama uygulamaları devam ediyor. Aşılama için kendi sırasının gelmesini beklemek istemeyen insanlar ise öncelikli olarak aşı olmanın yollarını aramaya başladı. Para ile aşı olma seçeneklerinin ortaya çıkması ile Covid-19 aşılarına en kısa sürede nasıl ulaşılacağı merak konusu oldu.

Parayla Covid-19 Aşısı Olunur Mu? Parayla Nasıl Aşı Olunur?

Covid-19 salgını ile mücadelede gelinen son aşama aşılama uygulamalarının başlaması oldu. Dünyada ilk olarak Pfizer BioNTech aşısının onay almasının ardından virüs riski ile karşı karşıya olan milyonlarca insan aşılama uygulamalarının başlamasını beklemeye başladı. Dünya genelinde aşılama yapılmakla beraber hükümetler aşılma takvimleri ile belli gruplara öncelik tanıyor. Türkiye olduğu gibi birçok ülkede devlet tarafından ücretsiz yapılan aşılama için kendi sırasını beklemek istemeyen, bir an önce Covid-19 aşısı olmak isteyen insanlar ise parasını ödeyerek daha hızlı aşı olmanın yollarını arıyor.

Covid-19 aşısını para ile yaptırmak isteyen insanlar karaborsalarda satılan aşılara başvurabiliyor. Bununla beraber farklı ülkelerde ücretli aşı olmayı kabul eden insanlar için son dönemlerde aşı turizmi de artış göstermeye başladı. Karaborsalar aracılığı ile ya da Rusya gibi dışarıdan gelen vatandaşlara ücretli aşı yapan ülkelerde Covid-19 aşısı olmak mümkün. Parayla aşı olmak mümkün olmakla beraber özellikle karaborsalarda satılan aşılarda ise belli riskler bulunuyor.

Darknet Üzerinden Covid-19 Aşısı Satılıyor

Tüm dünyada tedarik zincirlerinin yetersizliğinden kaynaklı olarak aşılama uygulamalarında belli aksamalar meydana geliyor. Hükümetlerde risk gruplarına göre aşılama için bazı vatandaşlar öncelik tanıyor. Bu sorunlardan kaynaklı aşı zamanını beklemek istemeyen insanlar ise Darknet üzerinden satılan aşılara yönelmeye başladı.

Darknet üzerinden 3 farklı Covid-19 aşısının satışı yapıldığı ortaya çıktı. Kaspersky uzmanları yaptıkları araştırmalar ile karaborsada Pfizer BioNTech, AstraZeneca ve Moderna aşılarının reklamına ulaştı. Reklamı verilen bu aşılar Darknet üzerinden satılıyor. Bununla beraber bu aşıların muhafaza edilme gibi birçok dikkat edilmesi gereken özelliği var. Bu özellikler dikkat alındığında ise Darknet üzerinden satılan Covid-19 aşılarının güvenilir olmadığı biliniyor.

Aşı Turizminde Rusya’ya Aşırı Talep Var

Para ile aşı olmak için diğer bir seçenek ise Rusya gibi ülkelere giderek Covid-19 aşısı vurulmak. Aşı olmak için para ödemeyi kabul eden insanlar için son dönemlerde başta Rusya olmak üzere Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde aşı turizmi yükselişe geçti