SİYASET
Giriş Tarihi : 18-03-2021 23:12   Güncelleme : 18-03-2021 23:12

Putin’den Beyaz Saraya Yanıt Geldi

ABD Başkanı Joe Biden’ın “Putin’in bir katil olduğuna inanıyorum.” Sözlerine karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek adeta aynaya bakmak gibidir” yanıtını vermişti.

Putin’den Beyaz Saraya Yanıt Geldi

Putin’den Beyaz Saraya Yanıt Geldi

ABD Başkanı Joe Biden’ın “Putin’in bir katil olduğuna inanıyorum.” Sözlerine karşılık olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek adeta aynaya bakmak gibidir” yanıtını vermişti. Putin bu sözlerden gerilimin düşmesi için bir açıklama yaparak Biden ile görüşmeye hazır olduğunun açıklamasını yaptı. Açıklama sonrası Beyaz Saray, Biden’in Putin’e katil dediği için pişman olmadığını vurgulamasının ilişkilerindeki gerilimi yeniden tırmandırması bekleniyor.

Putin Görüşmelere Hazır

ABD Başkanı Joe Biden’in Rusya Devlet Başkanı Vladimi Putin’e sözlerinin ardından Washington-Moskova hattında gerilimler oluştu. Biden’ın büyük ses getşren sözlerine ise Putin’den cevap gecikmedi.  Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile Cuma veya Pazartesi görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Rus lider, bölgesel meseleler ile ikili ilişkileri konuşmak istediğini de belirtti. ABD ve Rusya arası ilişkiler her iki ülke için de büyük önem taşıdığından, liderlerin anlaşmak için çabalaması oldukça normaldir.

Beyaz Saray Putin’in Pişman Olmadığını Vurguladı

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki bugün yaptığı açıklamada Biden’ın Putin’e katil dediği için pişman olmadığını söyledi. Rusya ile verimli ilişkilerine devam etme konusunda umutlu olduklarını söyleyen saray sözcüsü, ABD Büyükelçisi’nin Moskova’da kalmaya devam edeceğini de söyledi. ABD Başkanı Biden, Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığına dair açıklamalarda bulundu. ABC News’e verdiği röportajda Biden Putin’i hedef alarak konuştu. Moskova’nın seçime karıştığı için bedel ödeyeceğini söyleyen Biden yakında herkesin bu bedeli göreceğini vurguladı.

Gizli Kampanya İddiası Gündemde

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosu’nun yayımladığı 15 sayfalık raporda, Rusya bağlantısı olan bireylerin 3 Kasım 2020 seçimlerinden önce Biden hakkında asılsız iddialar yaydığı ve dezenformasyon kampanyası ile seçim sürecine gölge düşürülmeye çalıştıklarını iddia edildi. Raporda, Rusya Trump lehine girişimlerde bulunurken İran’ın da Trump’a verilmekte olan desteği zayıflatmak için kampanyalar oluşturduğunu ileri sürüldü. Çin’in ise seçimden önce müdahale yapılmaması kaydedilen rapora göre, yabancı devletlerin müdahale girişimleri oylama süreci ve nihai sonuçlara etki etmemiştir. Raporun yayımlanmasının ardından ise ABD Başkanı Joe Biden ABC News televizyonuna konuşmuştur.