GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 18:00   Güncelleme : 20-04-2021 14:54

Ramazan’da Barınma, Yakacak, Gıda Yardımları Var mı? Başvuru Nasıl Yapılacak?

Ramazan süresinde ihtiyacı olan vatandaşlar için gıda, barınma ve yakacak yardımı yapılacağı duyuruldu. Barınma yardımı ise evinde şuanda hasar bulunan kişiler için yapılacak.

Ramazan’da Barınma, Yakacak, Gıda Yardımları Var mı? Başvuru Nasıl Yapılacak?

Ramazan ayında evlerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak hasar olan, farklı adreslerde kalmak zorunda olan aile bireylerine, barınma desteği verileceği açıklandı. Diğer yandan gıda ve yakacak yardımları da ihtiyacı olan vatandaşlara sunulmaya devam ediyor. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların ise SYDV başvuru kayıt formu doldurmaları ve ilgili kurumlarda bu formun teslimini sağlamaları gerektiği belirtildi.

Ramazan Gıda Yardımı Başvurusu

2021 senesinin Ramazan ayında, gıda yardımından yararlanmak isteyen aileler, ikamet ettikleri ilde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ziyaret gerçekleştirecekler. Başvuru için TC kimlik kartının götürülmesi gerekiyor. Ardından kurumda, gıda yardımı almak istediklerini belirterek, SYDV başvuru formunu dolduracaklar. Bu adımlar ile başvuru tamamlanıyor. İlgili görevliler adrese ziyaret ile muhtaçlık durumunu tespit etmeleri haninde formda sunulan ev adresine gıda kolilerini teslim ediyorlar.

Ramazan Barınma Yardımı Kimlere Sunuluyor?

Ramazanda barınma yardımı ise konutları hasarlı olan vatandaşlara sunulacak. Konutlarındaki hasar sebebi ile dışarıda kalmak zorunda olan, başka bir aile bireyinde konaklamak zorunda olan ve maddi yetersizlikten kiraya çıkamayan vatandaşlar, konutta konaklama desteğinden yararlanacaklar. 

Ramazan Barınma Yardımı Başvurusu

Barınma yardımına başvurmak için hasarlı konutun yer aldığı ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilecek. Burada TC kimlik kartı fotokopisi ve konuta ait hasar raporu teslim edilerek, SYDV başvuru formu dolduruluyor. Ardından başvuru tamamlanıyor. İlgili görevliler ise kişiye barınmak için devletin tahsis ettiği adresleri iletiyorlar.

Ramazan için Yakacak Yardımına Başvuru

Ramazanda yakacak yardımı almak isteyenler ise kaymakamlıklara ve ya yaşadıkları ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru gerçekleştirecekler. Kurumda başvuru formu doldurduktan sonra, muhtaçlık koşulları eğer sağlanıyorsa, yakacak yardımı için onay alınacak. İlgili görevliler ise yakacak teslimlerini ailelerin başvuru formunda belirttikleri adreslere teslim ediyorlar.