GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 19:08   Güncelleme : 14-04-2021 19:08

Ramazan’da Gıda Yardımı Yapacak Kurumlar Belli Oldu! Başvurular Başladı!

Bu Ramazan ayında gıda yardım paketlerini dağıtacak olan kurumlar artık belli oldu. Maddi açıdan sıkıntı yaşayan vatandaşlar ilgili kurumlara bizzat başvuru ile gıda yardım paketlerini alacaklar.

Ramazan’da Gıda Yardımı Yapacak Kurumlar Belli Oldu! Başvurular Başladı!

2021 yılı Ramazan ayında yapılacak olan gıda yardımları için başvurular başlatıldı. Hükümetin belirlemiş olduğu kurumlara bizzat başvuru yapılarak gıda yardım paketleri alınacak. Başvuruyu ise maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlar yapabilecekler. Vatandaşlar direkt olarak yaşadıkları ilde yer alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerinden gıda yardımlarını almak için başvuruda bulunacaklar.

Erzak Yardımı İçin Başvurulacak Kurumlar

2021 Ramazan ayında gıda yardımı almak için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuru yapılabilecek.

Diğer yandan Adana Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından da erzak yardımı yapılacak. Bu kurumlardan her hangi birine bizzat gıda yardım paketi almak için talep gerçekleştirenler, birkaç gün içinde adreslerinden paketlerini teslim alacaklar.

Erzak, Yakacak ve Barınma Yardımından Yararlanma Şartları Neler?

Kurumlara talepleri iletmek için belirli şartlara uygunluk sağlanması gerekiyor. Kalacak yeri olmayanlar, muhtarlığın verdiği muhtaçlık kağıdına sahip olanlar, kısacası maddi durumu kötü olan vatandaşlar taleplerine yanıt alabilecekler. Bu vatandaşlar belirlenen kurumların kendi ikamet illerinde yer alan birimlerine giderek, adlarını listelere yazdıracaklar. Ardından verdiklere adreslere görevliler tarafından erzak yardımı teslim edilecek.

Barınma Yardımından Nasıl Yararlanılacak?

Ramazan ayında yapılacak diğer bir yardım ise barınma yardımı olarak belirendi. Konutlarının gördüğü hasarlar ardından Ramazan ayında sokakta kalan vatandalar ve evsizler, barıma yardımından yararlanabilecekler. Bunun için başvurular illerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak. Sokakta kalan vatandaşlar için uygun konaklama yeri Ramazan süresi için tahsis edilecek.

Yakacak Yardımı Nasıl Alınacak?

Gıda yardımına başvuru sırasından muhtaçlık belgelerini sunan kişiler hane yardımı kapsamında yakacak ve kömür de alabilecekler. Bunun için başvuru sırasından ek olarak yakacak yardımından yararlanılmak istediğinin belirtilmesi gerekiyor.