GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 16:28   Güncelleme : 13-04-2021 16:28

Ripple Şirketi SEC Davasını Düşürmeye Çalışıyor

Kripto para piyasasının en önemli gündemler arasında yer alan SEC Ripple davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2020 yılının aralık ayından bu yana çekişmeli şekilde devam eden davada Ripple kritik hamlede bulundu. Son haftalarda dava sürecini kendi lehine çeviren ünlü blockchain şirketi, davanın reddi için resmi başvuruda bulundu.

Ripple Şirketi SEC Davasını Düşürmeye Çalışıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2020 yılının aralık ayında XRP’nin üretici şirketi olarak bilinen Ripple’a dava açmıştı. SEC dava gerekçesi olarak XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple yöneticilerinin bunu bildikleri halde XRP satışı gerçekleştirdiklerini göstermişti. Bu iki gerekçe üzerinden çekişmeli şekilde devam eden davanın düşmesi için Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen talepte bulundu. İkili davanın reddi için hazırladıkları metinde iki farklı duruma dikkat çekti. SEC’nin iddialarını kanıtlamadığını ve iddia edildiği gibi yasaya aykırı bir durumun olmadığını iddia eden Ripple yöneticileri davanın düşmesini istiyor.

Ripple Davanın Reddi İçin Resmi Başvuruda Bulundu

Ripple yöneticileri davanın düşmesi için hazırladıkları metinde ilk olarak SEC’nin gerekçe olarak gösterdiği iddiaların hiçbirini kanıtlayamadığını belirtti. SEC dava açarken Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın XRP’nin menkul kıymet olduğunu bildikleri halde satışını gerçekleştirdiklerini iddia etmişti. Ripple tarafından sunulan savunmada ise SEC’nin dava sürecinden önce XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair hiçbir açıklamada bulunmadığı belirtildi. Bununla beraber Ripple yöneticilerinin XRP’yi kripto para olarak tanımladıklarının altı çizildi.

Ünlü blockchain şirketinin değindiği diğer konu ise SEC’nin Menkul Kıymet Yasası’nın beşinci bölümünün ihlal edildiğine yönelik iddiaları oldu. Ripple söz konusu yasanın ihlal edilmediğini çünkü ABD pazarında XRP satışı gerçekleşmediğini belirtti. Ripple yöneticileri XRP satışlarını yabancı borsalar üzerinden gerçekleştirdi.

XRP Fiyatı Gelişmelerden Olumlu Etkileniyor

SEC Ripple dava sürecin son haftalarda Ripple lehine gelişmelerin yaşanması ile XRP yönünü yukarı çevirmişti. Bununla beraber Ripple şirketinin davanın reddini istemesi ile XRP yükselişi hız kazandı. XRP son 7 günlük periyod içinde yüzde 55 oranında yükseliş sergiledi. Birçok analist XRP’nin 2017 yılındaki ATH’sine yeniden ulaşabileceğini iddia ediyor.