SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-03-2021 11:17   Güncelleme : 29-03-2021 11:17

Sağlık Bakanı Açıkladı: Avrupa Birliği Aşı Yasağı Getirebilir!

Fahrettin Koca’nın son açıklamasına göre, Avrupa Birliği aşı yasağı getirebilir. Çin aşısı Sinovac’ta üretim sıkıntısına bağlı olarak aksama yaşandığını açıklayan bakan, BionTech için yasak gelebileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Açıkladı: Avrupa Birliği Aşı Yasağı Getirebilir!

Fahrettin Koca son yaptığı açıklama çerçevesinde BioNTech aşısı için AB’nin her an yasak uygulayabileceğini ifade etti. Yasak gelmeden önce ne kadar fazla alım yapılırsa o kadar faydalı olacağını ifade etti. Çin aşısı Sinovac’ta ise üretim sıkıntısına bağlı olarak aşı teminlerinde dünya genelinde bir aksama olduğunu açıkladı.

Aşı Teminlerinde Neden Aksaklık Var?

Aşıyla ilgili son gelişmeleri medyayla paylaşan Sağlık Bakanı, Çin aşısı Sinovac’ta yaşanan aksaklıkların nedenini açıkladı. Çin hükümetinin şuan aşı firmalarına sınırlama getirdiğini ve aşı üretiminde hızın oldukça düştüğünü söyledi. Buna bağlı olarak teminde büyük aksaklıkların yaşandığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Son Açıklaması

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Sadece biz değil, kimse aşıyı verilen doz üzerinden zamanında temin edemiyor. Yüz bin değerinde aşılama sayısında kalan ülkeler mevcut. Biz bunların arasında şanslı olan ülkelerden biriyiz. Çin hükümeti tüm aşı üretici firmalara sınırlama getirdi. Bu yüzden dünya genelinde bir aksama söz konusu oldu. Buna rağmen belirli dozda aşı alabiliyoruz. Çin aşısının faz 3 çalışmalarına katılmasak biz de aşı alamayacaktık.“ dedi.

BioNTech Aşıları Kaç Doz Alındı?

Sağlık Bakanı, Biontech’ten ise 18 milyon doz aşının yeni periyot için alındığını belirtti. Bu aşıların Haziran ayına kadar Türkiye’ye giriş yapacağını belirtti. 40 yaş üzeri olan 32 milyon kişinin aşılamasına bu aşılar ile devam edileceğini aktardı. Aşılama çalışmalarının ardından daha genç yaş kriterinde devam edeceğini ifade etti.

Aşı Milliyetçiliği Başladı!

Sağlık bakanı, Avrupa Birliği’nin ise her an AB dışına aşı satışı konusunda yasaklama getirebileceğini aktardı. Herkesin kendi vatandaşına öncelik verme hedefinde olduğunu, bu yasak öncesinden ne kadar fazla alım yapılırsa süreçte o kadar başarı sağlanabileceğini söyledi.

Fahrettin Koca en büyük korkusunun dünyada başlayan aşı milliyetçiliği olduğunu belirtip, yasaklama gelirse işlerin daha fazla zorlaşacağını açıkladı. Türkiye’ye gelen 1,5 milyon BioNTech aşısının nerede olduğunu soranlara ise ilk partinin Ankara’daki dağıtım merkezinde olduğunu söyledi.