GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2021 12:29   Güncelleme : 03-04-2021 12:29

Sağlık Bakanlığı'nda Kritik Görevden Alma Kararı! Sağlık Bakan Yardımcısı Değişti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alındı. Yerine ise Doç. Dr. Tolga Tolunay atandı.

Sağlık Bakanlığı'nda Kritik Görevden Alma Kararı! Sağlık Bakan Yardımcısı Değişti!

Son yapılan açıklamalar kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Meşe’nin görevden alındığı belirtildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kesinleşirken, ismin yerine ise Doç. Dr. Tolga Tolunay’ın atandığı belirtildi.

Karar Resmi Gazetede Yayımlandı!

Vaka sayılarında art arda rekorların geldiği Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, Sağlık Bakanlığında kritik bir görevden alım gündeme yansıyor. Değişiklik ardından resmi gazetede yayımlanan karar göre “ 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 , 3 ve 4. maddelerine bağlı olarak, Sağlık Bakanlığı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevden alınmış, Bakan Yardımcılığına Doç. Dr. Tolga Tolunay atanmıştır“ ifadeleri kullanıldı.

Yeni Sağlık Bakanı Yardımcısı Eğitimi

Yeni Sağlık Bakanı Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay’ın Gaziantep Anadolu Lisesi mezunu olduğunu biliniyor. 2004 ve 2009 seneleri arasında ise Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Yeni Sağlık Bakanı Yardımcısı Geçmiş Görevleri

Doç. Dr. Tolga Tolunay, 2010 ve 2014 seneleri arasında Yeni Mahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzman doktor olarak görev almıştır. 2014 ve 2018 yılları arasına bakıldığında ise Doç. Dr. Tolga Tolunay’ın aynı hastanede başhekim yardımcılığı görevini üstlendiği görülüyor. Doç. Dr. Tolga Tolunay uzmanlık alanlarının ise omurga klinik biyomekaniği ve ortopedik tümör cerrahi olduğu biliniyor.

Doç. Dr. Tolga Tolunay TUBİTAK proje hakemliği ve izleyiciliği gibi bilimsel faaliyet görevlerini yerine getirmiş bir isimdir. Projelerde ise danışman ve araştırmacı olarak yer aldığı dönemler bulunuyor. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan birçok makaleye sahip olan isim, 70 üzeri bilimsel çalışmaya sahip. Uluslararası kongrelerde ise sözlü bildiriler sunduğu biliniyor.

Yeni Sağlık Bakanı Yardımcısı Patentli Cihazlara Sahip!

Tescilli yapıya sahip 4 adet olmak üzere patentli kendine ait faydalı tıbbi cihazları bulunuyor. Bu tasarımlar ile sağlık sektörünü değer kaymayı hedeflediğini akçıllıyor. 2020 yılında ise TİTCK Başkanlık görevinde yer aldığı biliniyor.