SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-04-2021 16:42   Güncelleme : 10-04-2021 16:43

Sağlık Bakanlığı’ndan Ramazan Açıklaması Geldi! Sosyal Mesafeye Dikkat!

Sağlık Bakanlığı Ramazan’da pandemi ile mücadele için sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini ve kalabalık iftar sofralarının kurulmamasına özen gösterilmesi gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Ramazan Açıklaması Geldi! Sosyal Mesafeye Dikkat!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Vatandaşlarımızın, Covid 19 salgını nedeniyle öncelikle, pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uygun hareket etmeleri gerekiyor. Ramazan’da beslenme önerileri dikkate alınmalı ardından kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir. Kalabalık iftar sofraları kurulmamalıdır. Sosyal mesafe kurallarına özen gösterilmelidir.“ dendi.

Sağlık Bakanlığı Dengeli Beslenmeye Dikkat Çekti!

Oruç tutan vatandaşların Ramazan boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeleri gerektiği Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Salgına karşı direncin düşmemesi için vitamin ve mineral açısından zengin sebzelerin tüketilmesi öneriliyor. Sahur öğününün ise asla atlanmaması gerektiği açıklandı. Sağlık Bakanlığı sahur öğünü atlayarak oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkileyeceğini ve salgın sürecinde bağışıklığın güçlü olmasının önemli olduğunu belirtti.

Yeme Alışkanlıkları Ele Alındı!

Sağlık Bakanlığı tarafından yeme alışkanlıkları hakkında açıklama yapılırken “ Sahurda süt, yumurta, peynir, tahıllı ekmek gibi besinlerden oluşan hafif ancak sağlıklı bir kahvaltı yapılması gerekiyor. Bir çorba veya zeytinyağlı bir yemek de tercih edilebilir. Mide rahatsızlıkları olanlar yoğurt ve salata tüketimini tercih edebilirler. Acıkmayı geciktirmek için ise mercimek, bulgur pilavı, kuru fasulye gibi besinlerden belirli oranda tüketilebilir. Hamur işlerinden sahurda uzak durmak doğru olacaktır.“ ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Hastalara Tavsiyeler

Sağlık Bakanlığı salgın sürecinde hali hazırda kronik rahatsızlıkları olanların kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Özellikle oruç tutacak olana ancak belirli kronik sağlık problemleri olan kişilerin daha iyi beslenmeleri gerektiğini ifade ettiler. Hızlı şekilde ve yüksek oranda yemek tüketiminden kaçınılması gerektiği belirtildi. Yeterince sıvı alımına özen göstermek için hem su hem de doğal kompostoların tüketimini önerdiler.

Şekeri Yükselten Gıdalardan Kaçının!

Sağlık Bakanlığı, iftar ve sahurda kan şekerini bir anda yükseltecek gıdaların tüketiminden kaçınılmasını öneriyor. Bunların yerine uzun süre tokluk hissi veren sağlıklı gıda tüketimi öneriliyor. Şekersiz hoşaf, sebze ve meyveler, fındık içi, badem gibi besinlerin tüketimi tavsiye ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Ramazan ayında tam kısıtlama hakkında ise şuan için kesin bir kararın söz konur olmadığını belirtti. Pazartesi günü bir Bilim Kurulu toplantısının yapılacağı açıklandı. Bu toplantıda alınabilecek tedbirler hakkında görüşme yapılacağı, ardından net bilgilerin sunulacağı belirtildi.