GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-04-2021 21:03   Güncelleme : 17-04-2021 21:03

SEC Ripple Davasında Yeni Gelişmeler Yaşanıyor

Blockchain devi şirket Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında aralık ayında başlayan çekişmeli dava sürecinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Bir süredir Ripple şirketinin SEC’e karşı zaferler elde ettiği davada Ripple yeni bir iddiada bulundu. Dev şirket SEC’nin diğer ülkelerin düzenleyicileri ile Ripple aleyhine iletişime geçmeye çalıştığını ve bunun engellenmesi gerektiğini belirtti.

SEC Ripple Davasında Yeni Gelişmeler Yaşanıyor

SEC ile yaşadığı dava sürecinden kaynaklı sürekli gündemde yer alan Ripple şirketi, son haftalarda dava sürecini büyük ölçüde lehine çevirdi. Çekişmeli şekilde devam eden davada SEC, Ripple’a karşı yeni bir hamle geliştirdi ve şirketin ortaklık kurduğu ülkelerin düzenleyicileri ile temasa geçti. Bu durumu mahkemeye sunan Ripple ise düzenleyicinin şirketin ulusaşırı ortaklıklarına engel olmaya çalıştığını belirterek, bu duruma müdahale edilmesini talep etti.

Ripple SEC’nin Federal Yasaları Çiğnediğini İddia Etti

Ripple yetkilileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın avukatları 16 nisan tarihinde mahkemeye sundukları yeni mektup ile SEC’nin 11 farklı ülkenin düzenleyicisi ile Ripple aleyhine iletişime geçtiğini belirtti. Blockchain devi şirket SEC’nin bu hamleyi Ripple’un uluslararası ortaklıklarını engellemek, Ripple ortaklarından şirket hakkında bilgi ve belge toplamak için gerçekleştirdiğini iddia etti.

Ripple şirketinin avukatları SEC’nin diğer ülkelerin düzenleyicileri ile iletişime geçmesinin olumsuz bir hareket olduğuna dikkat çektiği açıklamasında, SEC’nin diğer düzenleyicileri sürece dahil etmeye çalıştığını iddia etti. ABD düzenleyicisinin caydırma tekniği ile Ripple ortaklıklarını bitirmeye çalıştığını iddia eden avukatlar mahkemenin bu konuda engelleyici bir hamlede bulunmasını talep etti.

Ripple şirketi SEC’ni som hamlesi ile federal yasaları çiğnediğini iddia etti. Mahkemeden bu faaliyetlerin önüne geçmesinin isteyen şirket aynı zamanda SEC’nin şuana kadar edindiği bilgiler ile ilgili Ripple yetkililerini bilgilendirmesinin istiyor.

Ripple Dava Sürecinde Yeni Ortaklar Edindi

Ripple şirketinin dava sürecine rağmen yeni ortaklarla anlaşmalar yaptığı biliniyor. Ripple şirketi CEO’su Garlinghouse konu ile ilgili açıklamasında şirketin dava sürecinde 20 ortak daha kazandığını belirtmişti. Ripple şirketinin ortaklarının büyük kısmının ise ABD dışından olduğu biliniyor. Ripple regülasyon eksikliklerinden kaynaklı ABD dışı ortaklıklar kuruyor.