EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 18:04   Güncelleme : 14-04-2021 15:42

SEC Yine İş Başında! Kripto Paralara Kademeli Merkezsizleştirme Uyarısı!

Blockchain geliştiricilerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri token projelerinin ABD menkul kıymetler yasalarına aykırı olup olmaması haline geldi. Kripto dünyasının gündeminde yine SEC kararları var.

SEC Yine İş Başında! Kripto Paralara Kademeli Merkezsizleştirme Uyarısı!

Son dönemler için SEC kripto piyasası hakkında o kadar çok konuşuyor ki token geliştiriciler için ABD menkul kıymetler borsası yasalarına aykırı olup olmama konusu önemli bir sorun haline geldi. Geliştiriciler XRP için davayı temel alarak artık daha dikkatli olmaya başladılar. SEC ise genel olarak kripto paralar hakkında düzenlemelere gideceklerini duyurdu.

Hester Peirce Yeni Teklifini Sundu!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi olan Hester Peirce, kripto para projelerine daha yüksek bir hareket alanını yaratacak projeler ile geldiğini açıkladı. 2020 yılı Şubat ayında yaptığı teklifleri güncelleyerek Safe Harbor 2.0 teklifini sundu.

Yeni Teklifin Detayları Neler?

Yeni teklife göre, menkul kıymete benzeyen tokenlar, kademeli olarak merkezleştirilen projelere dönüştürülebilecekler. Bu teklif SEC için kripto paralara çözüm yolu sunuyor. Geliştiriciler ise aynı fikirde değiller. SEC, sadece çekirdek ekiplerine güven duyulan kripto para projelerinin kademeli olarak merkezleştirilerek, borsa koşullarına dahil edilebileceklerini düşünüyor. Kripto para geliştiricileri ise bu tip uygulamalara sıcak bakmıyorlar.

Kripto Paralar İçin 3 Yıl İnceleme Uygulaması

Peirce’nin önerisi ile ortaya çıkan kademeli merkezleştirme modeli, token’ın menkul kıymet olup olmadığını anlamak için yapılacak olan farklı yöntemleri de içerdi. Teklife göre menkul kıymet olarak görülen bir token 3 sene boyunca izlenecek ve menkul kıymet niteliklerini daha fazla yansıttığı görülürse, merkeziyetsizlik özelliğinden sıyrılması talep edilecek. Bu gibi bir açıklama ile gündeme bomba atan SEC’in 2022 yılında pek çok altcoin ile yakından ilgileneceği düşünülüyor.

Geliştiriciler İçin Masraflar Artıyor!

Yeni teklife ise kripto para geliştirici ekipler için ek masraflar anlamına geliyor. Bu açıklamayı yapan SEC’in 2022 yılında yeni dava süreçlerine imza atacağı konuşuluyor. Adlarına dava açılma olasılığı olan kripto para geliştiricileri ise avukat tutmak, çıkış raporları hazırlamak zorunda kalabilirler.

Kademeli merkezsizleştirme uygulaması şuan için sadece bir gündem maddesi olarak görülüyor. Öneri yapıldı, ancak komisyon üyelerinin masasından geçen bir onay bulunmuyor.