EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:16   Güncelleme : 09-04-2021 12:16

SEC’den Ethereum İçin Bomba Sözler: XRP İle Aynı! Menkul Kıymet Sayılmalı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şimdide ETH ve BTC hakkında kritik bir açıklama yaptı. SEC, Ethereum’unda bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını gerektiğini düşünüyor.

SEC’den Ethereum İçin Bomba Sözler: XRP İle Aynı! Menkul Kıymet Sayılmalı

SEC geçmiş dönemde Ripple Coin’in menkul kıymet sayılması için bir dava açmıştı. Şimdi ise BTC ve ETH hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. SEC bu kez Ethereum’un menkul kıymet sayılması gerektiğini öne sürdü. Gün içinde yaşanan bu gelişme ETH yatırımcılarında şaşkınlık yarattı.

Eski SEC Başkanı ve Yeni Başkan Aynı Görüşte Değil!

Eski SEC Başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını defalarca belirttiklerini dile getirdi. Aynı zamanda ETH Coin’in de menkul kıymet olmaya yönelik şartların taşımadığını düşünüyor.

SEC ise eski başkanla aynı fikirde buluşmuyor. Yeni SEC Başkanı Gary Gensler, ETH’nin XRP gibi uyumsuz menkul kıymetler arasında yer aldığını düşünüyor. Bu konuda bir açıklama yapan başkan, Ethereum ve XRP’nin her ikisinin de denetlenmeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Bitcoin Bir Emtia Sayılsın Önerisi!

Gary Gensler açıklamalarını daha üst noktaya taşıyarak, Bitcoin’inde bir emtia olduğunu iddia etti. Kripto paraların denetlenmesi gerektiğine inan başkan, onların özel bir geleneksel borsa altından işlem görebileceklerini savunuyor. Özellikle kripto paraların çıkış aşamasında toplanan fonların ise ele alınması gereken diğer bir konu olduğunu vurguluyor.

SEC, ETH ve BTC’ye Dava mı Açıyor?

SEC, herkesin üretebildiği kriptografik varlıklara mesafeli yaklaşmayı devam ettiriyor. Gündeme yansıyan bu açıklamalar ardında ise SEC’in ETH ve BTC için yeni bir dava başlatıp başlatmayacağı merak konusu haline geldi.  Henüz bu gibi bir durum kamuoyuna yansımazken, SEC’in ETH’ye olan mesafeli yaklaşımı ise kesinleşti.

Analistler bugün gündeme yansıyan maddeler ardından SEC’in BTC ile boy ölçüşmek istemediğini ve bu yüzden ona yönelik daha ılımlı ifadeler kullandığını açıkladılar. Ancak akıllı kontratlar ile çalışan ETH’nin SEC’den büyük tepki almaya devam edeceğini ifade ettiler.

SEC Kripto Paralara Neden Bu Kadar Mesafeli?

Analistler SEC cephesinden kripto para birimlerine gelen tepkilerin sebeplerini açıkladılar. Normal şartlarda Amerika’nın dijital dünyada kendine fayda sağlayan büyük bir piyasayı yarattığını ifade ettiler. Merkeziyetsiz finansal işlemleri sunan, kredi olarak verilen, ödeme sistemlerini ele geçiren yeni nesil kripto paraların ise bu piyasa gücünü sarstığını belirtiyorlar