GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:40   Güncelleme : 05-04-2021 14:40

Seyahat İzin Belgesi E-Devlet ve ALO 199 Hattından Nasıl Alınıyor? Belgesiz Yolculuk Yapılamayacak!

Seyahat izin belgesi E-Devlet sistemi üzerinden ve telefondan alınabilecek. Sokağa çıkma yasağı kapsamında iller arası geçiş yapmak isteyen vatandaşlar seyahat izin belgesi aldıktan sonra yolculuğa çıkabilecekler.

Seyahat İzin Belgesi E-Devlet ve ALO 199 Hattından Nasıl Alınıyor? Belgesiz Yolculuk Yapılamayacak!

Sokağa çıkma yasağı devam ederken, iller arası seyahat edecek vatandalar seyahat izin belgesi alma şartını sağlayarak yolculuk yapacaklar. Bu kapsamda seyahat izin belgesinin ise E-Devlet üzerinden veya telefonla yapılan başvuru üzerinden alınması gerekiyor.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Ekranı Nerede?

Seyahat izin belgesi alımı için başvuru ekranı İçişleri Bakanlığı’na ait işlem sekmesi kapsamında E-Devlet resmi web adresinde sunuluyor. Özellikle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar izin belgesi olmadan iller arası geçiş sağlayamayacaklar. Bu yüzden belgenin ALO 199 hattından veya E-Devlet’ten talep edilmesi şart koşuluyor.

E-Devlet’ten Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

E-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi almak isteyenler, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru linkine giriş sağlayacaklar. Ekrana gelen “kimliğimi şimdi doğrula“ başlıklı kutucuğu tıklanması gerekiyor. Ardından gelen tabloya ise PTT şubelerinden alınan E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilip, “sistem gir“ komutuna tıklanacak.

Hemen ardından görüntülenen sayfa üzerinden “E-Hizmetler“ sekmesine giriş yapılacak. Bu adımda açılan listeler üzerinden sırası ile “ İçişleri Bakanlığı“ ardından “E-Başvuru“ son olarak “Yol İzin Belgesi Başvuru“ sekmelerine tıklanacak. Gelen form eksiksiz şekilde doldurulup, “başvur“ kutucuğu seçilecek. Bu form üzerinden yer alan mazeretlerden birine sahip olunması halinde izin belgesi ekrana yansıyacak ve kişi belgenin çıktısını alabilecek.

ALO 199 Hattından Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Seyahat izin belgesini ALO 199 üzerinden edinmek isteyenler ise bu numarayı telefonla arayacaklar. Ardından iletişim sağlanan vatandaş temsilcisine seyahat sebebi iletilecek. TC kimlik numarası ve e-mail adresinin bilgisi sunulacak. Seyahat sebebinin şartlara uygunluk taşıması halinde kişinin mail adresine seyahat izin belgesi iletiliyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesini Alabilecek?

Tedavi olduğu şehir dışı hastaneden çıkan ve memleketine dönmek isteyenler, doktor raporu ile ikamet yerine sevk edilenler, başka bir ilde doktor randevusu olanlar, kendisinin veya eşinin yakını vefat edenler izin belgesi alabilecekler. Diğer yandan bulunduğu şehirde 5 gün geçiren ve bu şehirde kalacak bir yeri olmadığı için ikametine dönmek isteyenler izin belgesi alabilecekler.