MAGAZİN
Giriş Tarihi : 05-04-2021 13:32   Güncelleme : 05-04-2021 13:03

Sezen Aksu Şarkısını Paylaşan Siteye Dava Açtı

Ünlü şarkıcı Sezen Aksu, şarkısını paylaşan Kültür Servisi isimli bir siteye dava açtı. Aksu, “Demo” isimli albümünü haber haline getirerek Youtube üzerinden paylaşan siteye telif hakları ihlali gerekçesiyle dava açtı. Davanın ilk duruşmasının ise 1 Haziran’da İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görülmesi bekleniyor.

Sezen Aksu Şarkısını Paylaşan Siteye Dava Açtı

Site yetkililerinin duruşmada hazır olmamaları halinde zorla davaya götürülecekleri ifade edilen site açıklamasında şu sözlere yer verildi: “Sezen Aksu, Youtube için hazırlamış olduğu albümü haber kapsamında Youtube yönlendirmesi yapan bir kültür gazetesine resmen telif davası açmış bulunmaktadır. 1 Haziran’da begonviller boy verdiğinde, Bodrum’u yasemeler bastığında hakim karşısında olacağız. Hadi bakalım,” denildi.

Aksu’dan Telif Davası

Kültür Servisi isimli internet sitesi, Sezen Aksu’nun Demo adlı albümünü haber haline getirmiş ve Begonvil şarkısının da Youtube yönlendirmesini yapmıştı. Site tarafından yapılan açıklamada bu yüzden kendilerine telif ödemesi yapılması gerektiği ifade edildi. Haberin üzerinden yaklaşık 8 ay süre geçtikten sonra Aksu’nun yapım şirketi olan SN Müzik Yapım’ın şikayeti kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından site yetkilileri arandı ve ifadeye çağrıldılar. Site açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “SN Müzik Yapım, Aksu’nun şarkısına embed kodu ile Youtube yönlendirmesi yaptığımız için telif hakkı ihlali gerekçesi ile bizden şikayetçi oldu. Emniyette verilen ifadede ‘bu paylaşım ticari kazanç elde etmeye yönelik değildir. Sitemize girip şarkıyı dinleyenler zaten müştekinin kendi kanalından dinlemektedir’ açıklaması yaptık. İfade sonrasında da haberi sitemizden kaldırdık,” şeklinde konuştular.

11 Bin TL Uzlaşma Bedeli Talep Edildi

Sitenin yaptığı açıklamada aynı zamanda sürecin mahkemeye taşınmaması için kendilerinden 11 bin TL uzlaşma bedeli talep edildiği de belirtildi. Site ise “Bu uzlaşma fiyatının neden talep edildiğini tam olarak anlayamadık. Zaten paylaştığımız link bizim değil Aksu’nun kendi Youtube kanalı. Dolayısıyla bu yüzden bizim bir ticari kazancımız bulunmuyor. Üstelik şarkının reklamını yaptığımız için dinlenme sayısının da artmasına neden oluyoruz. Telif ihlalinde bulunmadığımız gibi uzlaşma bedelinin de ödenmeyeceğini bildiririz,” şeklinde konunun mahkemede tamamlanacağını belirttiler. Davanın 1 Haziran’da görülmesine karar verildi.