EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-02-2021 12:25   Güncelleme : 27-02-2021 12:25

SGK Müjdeyi Verdi! Herkese 865 ve 1035 TL Ödeme Yapılıyor..! PTT Üzerinden Almak İçin Elinizi Çabuk Tutun…

SGK açıkladı! 65 yaş aylığı ile ilgili yeni açıklama yapıldı. Ocak ayında asgari ücrete gelen zamdan sonra yaşlılık aylığında da artış yaşandı. 2021 yılı itibariyle zamlanan aylıklar arasına yaşlılık aylığı da girdi. Peki, Yaşlılık aylığı ne kadar oldu?

SGK Müjdeyi Verdi! Herkese 865 ve 1035 TL Ödeme Yapılıyor..! PTT Üzerinden Almak İçin Elinizi Çabuk Tutun…

Bildiğiniz üzere 2021 yılı itibariyle asgari ücrete zam geldi. Hal böyle olunca SGK tarafından verilen aylıklara da zam geldi. SGK tarafından verilen aylıklar arasında yer alan yaşlılık aylığı zamlanan aylıklar arasında yer aldı. Yaşlılık aylığı gelen son zamla beraber 711,5 TL’den 864,89 TL’ye yükseldi. Engellilere ödenen aylık 851,95 TL’den 1035,63 TL’ye yükseldi. 65 yaş aylığı, 65 yaşında olan kişilerin iş gücü kaybı yaşaması sebebiyle herhangi bir işte çalışması mümkün değilken, evine giren herhangi bir geliri yoksa devlet tarafından verilen destekler arasında yer almaktadır.

Yaşlılık Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Yanlış beyan edilen gelir, sahte belge gibi durumların tespitinde 65 yaş aylığı hemen kesilmektedir. Ayrıca nafaka alan ve bu nafaka miktarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişiler yaşlılık aylığından faydalanamaz. 65 yaşını geçen ve gelir durumu temel ihtiyacı karşılayamayacak şekilde olan kişiler yaşlılık aylığından yararlanmak için belirlenen şartları karşılaması gerekir. Yaşlılık aylığı almak için:

  • SSK, Bağkur, Emekli Sandığı gibi güvence bulunmaması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması,
  • 65 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 Yaş aylığı işlemleri Mal müdürlükleri, defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze ulaşmasıyla yapılmaktadır. Eksik bilgi ve belge olması durumunda yapılacak yazışmalar sebebiyle aylık bağlama işlemleri uzatılmaktadır. Öncelikle ilk ödeme Ziraat Bankası şubeleri tarafından yapılırken, daha sonraki ödemeler herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılacaktır. Ödenen bu aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp, sosyal yardım şeklindedir. Bu aylıklar, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayları olmak üzere üçer aylık dönemlerde ödenmektedir.