SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-04-2021 11:16   Güncelleme : 23-04-2021 11:16

Sinovac’ın İlk Dozu İçin 3 Mayıs’a Kadar Randevu Alınamıyor! AHEF’ten Açıklama!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, Türkiye’nin 74 ilindeki hekimlerden geri bildirim aldıklarını açıkladı. Sinovac aşısı için 3 Mayıs tarihine kadar randevu oluşturulamadığını ifade etti.

Sinovac’ın İlk Dozu İçin 3 Mayıs’a Kadar Randevu Alınamıyor! AHEF’ten Açıklama!

Sinovac aşıları için 3 Mayıs tarihine kadar randevu oluşturulamıyor. Açıklama ise AHEF 2. Başkanı tarafından yapıldı. Türkiye’nin 74 ilindeki doktorlardan gelen geri bildirimler ardından bu bilgiye ulaşıldı. Yusuf Eryazğan açıklama yaparak, “Sinovac’ın birinci dozu için 3 Mayıs ardından randevu verildiğini sistemden görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor ki 55 ve 59 yaş aralığında olanlar BioNTech aşısına yönlendiriliyor.“ dedi.

Eryazğan Açıklama Yaptı!

AHEF 2. Başkanı aşılama süreci hakkında detaylara değindi. Bu kapsamda Eryazğan açıklamasında, “Bakanlığın net bir duyurusu olmadığı için 182’deki arkadaşların yanlış bilgilendirmeleri nedeni ile vatandaş ve aile hekimleri sorunlar ile karşı karşıya kalıyorlar. 182’deki arkadaşlar, aile hekimlerinin randevu kısmını kapattıkları hakkında yanlış bir bilgi sunuyorlar. Bu doğru değildir. Sinovac’ın ikinci dozunda ve BioNTech ‘in bir ve ikinci dozunda sorun yaşanmıyor. Bakanlıktan da aksi bir duyuru gelmediği için BioNTech konusunda vatandaşları hastanelere yönlendiriyoruz.“ diye konuştu.

CİMER’e Sağlık Çalışanı Yakınları İçin Bildirim

Eryazğan sağlık çalışanlarının yakınlarının aşılanmaları için ise CİMER’e başvuru yaptıklarını bildirdi. Yapılan talep ardından ise bir cevap alındığını belirtti. Başkan, Sağlık çalışanlarının yakınlarının aşılanması gerektiğini düşünüyor.

CİMER’in Cevabı Ne Oldu?

Sağlık çalışanlarının yakınlarının aşılanması hakkında talebe egeln cevabı açıklayan Eryazğan, “CİMER’den gelen cevap, Sağlık Bakanlığı Aşı Daire Başkanlığı’nca hazırlanmıştır. Şu anda mevcut aşıları yapılan kişilerin yani futbolcuların, turizmcilerin, ölümcük hastalıkları geçirme riski olanların değiştirilmeyeceği ifade edildi. Bu cevap ardından biz Sağlık Bakanlığı’na tekrar sesleniyoruz, sağlık çalışanlarının yakınları risk altındadır.“ dedi.

Yoğun Bakımlarda Yoğunluk Artıyor!

Türkiye’de salgınla mücadele alanında nasıl bir durumda olunduğu ise uzmanlar tarafından sıkça gündeme alınmaya başladı. Uzmanlara göre yoğun bakımda yaşanan yoğunluk giderek artıyor. Kısıtlama kararları ise bu yoğunluğu düşürme konusunda yetersiz kalıyor. Türkiye’nin belirli illerinde ise B planları kapsamında hastane içinde yoğun bakım bölümlerinin genişletilmesi planlanıyor. Sadece belirli illerdeki yoğunluklar sebebi ile yoğun bakım ameliyatlarına ara verildiği ise geçen hafta açıklanmıştı.