GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 12:00   Güncelleme : 26-03-2021 12:00

Son dakika açıklaması geldi: Tam kapanma mı geliyor? İşte gündeme bomba gibi düşen detay

Türkiye’de Kovid-19 salgın koşullarının ağırlaşması ardından tam kapanmayı zorunlu kılabilecek şartlar oluştu. Sürekli olarak güncellenen vaka sayılarına ilişkin tabloların verileri aktarılırken ilk defa “tam kapanma konusu“ gündeme geldi.

Son dakika açıklaması geldi: Tam kapanma mı geliyor? İşte gündeme bomba gibi düşen detay

Türkiye’de Kovid-19’un etkileri artmaya devam ediyor. Vaka sayılarına ilişkin güncel veriler açıklanmaya devam ederken çarpıcı bir şekilde “tam kapanma“ konusu gündeme yansıdı. Tam kapanmanın Ramazan ayında iki veya üç hafta şeklinde uygulanabileceği T24 yazarı Tolga Şardan tarafından gündeme aktarıldı.

Tolga Şardan Köşesinde Tam Kapanmaya Değindi!

Yazar Şardan köşesinde yer verdiği detaylarda“Kulislere göre tam kapanmanın uygulanması düşünülüyor. Bu sürenin ise iki veya 3 hafta olması planlanıyor.“ ifadeleri yer aldı. Aynı zamanda Ankara genelinde vakaların 5 bin değerine ulaştığı da köşe yazısında yer aldı.

Tam Kapanma Ne Zaman Yapılabilir?

Tam kapanma kararının kabine değişikliği ardından yapılacağını belirten Şardan,“ Bugün ulaştığımız noktada, ikinci dalga olarak isimlendirilen süreçte yoğun bakımlardaki hasta yatak doluluğu ortalama bir düzeyde görülse de, büyük şehirlerde durum pek normal değil.“ ifadelerine yazısında yer verdi.

Hastaneler Her Zamankinden Daha Dolu!

Şardan yazısında Harita üzerinden turkuaz tablo incelendiğinde doluluk oranının yüksek olmadığını, ancak büyük şehirlerde hastanelere bakıldığında hala yatakların dolu olduğunu belirtti.

Ankara’nın geneli ele alındığında yoğunluğun fazla olduğunu dile getirdi. Diğer yandan, Hacettepe İç Hastalıkları Yoğun Bakım Servisi sorumlusu Dr. Arzu Topeli İskit de, Salı günü paylaştığı sosyal medya içeriğinde “ünitemiz tam kapasite dolu. 37 yaşında kadın hastamız ileri derecede Covid entübe.“ bilgisini sundu.

Ankara’da Vaka Sayısı Artışta!

Ankara’da özellikle Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi alan hastaların sayısında ciddi bir artış olduğu belirtiliyor. Öyle bir durum ki Ankara’da günlük vaka sayısının 5 bin olduğu ifade ediliyor. Vaka sayıları PDR pozitif testleri üzerinden hesaplanmaya devam ediliyor.

Ancak ilk olarak PCR testi negatif olmasına rağmen tomografi ardından Covid-19 olduğu ortaya çıkan birçok hasta bulunuyor. Bunlar daha sonra tedavi altına alınıyorlar. Bu detay dikkate alındığında vaka sayısının Ankara genelinde daha yüksek olabileceğinin unutulmaması gerektiği de vurgulanıyor.