GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 14:57   Güncelleme : 01-04-2021 14:57

Son Dakika! Bakan Koca DSÖ Toplantısına Bugün Saat 18:00’da Katılacak! Tüm Dünya İzleyecek!

Bugün son dakika gelişmelere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenecek kritik toplantıya katılım gerçekleştireceği açıklandı. Saat 18:00 ile 19:00 saatleri arasında çevrim içi toplantı yapılacak.

Son Dakika! Bakan Koca DSÖ Toplantısına Bugün Saat 18:00’da Katılacak! Tüm Dünya İzleyecek!

Bugün saat 18:00 ile 19:00 arasından Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirecek toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katım sağlayacağı açıklandı. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom’ eşlik etmek üzere Fahrettin Koca’nın da çevrimiçi toplantıya davet edildiği belirtildi.

Türkiye’nin Duruşu Toplantıda Belirtilecek!

Bugün yapılacak toplantı kapsamında ise tüm dünyayı ilgilendiren aşılama sürecinden önlemlere kadar birçok konunun tartışılması bekleniyor. Sağlık çalışanlarının korunması için atılan adımların, Türkiye’de aşılama sürecinin hangi konumda olduğununun bu toplantıda Bakan Fahrettin Koca tarafından açıklanacağı belirtildi. Türkiye’de salgınla verine mücadele hakkında özet bir bilginin dünya kamuoyuna sunulacağı ifade ediliyor.

Yeni BionTech Aşıları Depolarda!

Son dakika habere göre, Türkiye’ye gelen 2.8 milyon doz BionTech aşısı Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirildi. Aşılar, tıbbi saklama koşullarına uygun olarak özel odalar içinde muhafaza edilmeye başlandı.

Bu odalar ise eksi 80 derecelik özel hava koşulları bulunuyor. Şimdi ise aşılar için analiz çalışmaları uygulanacak. Bu çalışma ardından aşılama sırası gelen vatandaşlara yeni BionTech aşıları vurulacak.

Diğer yandan aşı olmak isteyen her vatandaşın randevu sisteminde Prifizer-Biın Tech’in veya Çin firması Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısını olmak için başvuru yapabilecekleri açıklandı. Seçimler ise aşı sıralamasına göre sistem tarafından yapılıyor. Bu detayın unutulmaması gerekiyor.

Toplantıya Kimler Katılıyor?

Kovid 19 Birleşmiş Milletler sağlık alanında uzman tek kuruluş olarak bilinen DSÖ’nün salgın döneminde ulusal ve küresel anlamda sunduğu bilgiler büyük önem taşıyor. Bu yüzden bugün yapılacak çevrimiçi toplantı tüm ülke liderleri tarafından da yakın takibe alındı. Toplantıda sağlık bakanları, siyasetçiler, sağlık liderleri, uluslararası sağlık kuruluşları temsilcileri yer alacak. Türkiye’nin temsil edilmesi için ise toplantıya Fahrettin Koca katılım gerçekleştirecek.

Herkes Toplantıyı İzleyebilecek!

Toplantının ise tüm dünya tarafından izleneceği belirtildi. Vatandaşlar bugün saat 18:00 itibari ile DSÖ’nün Kovid-19 web sitesinden veya sosyal medya hesapları üzerinden toplantıyı takip edebilecekler. Toplantıda birden fazla uzmanın brifing vereceği biliniyor. Son gelişmeleri yakalamak adından toplantının takibi yapılabilecek.