GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 13:47   Güncelleme : 07-04-2021 13:47

Son Dakika Muş Merkezli Deprem Açıklandı! 4.2 Şiddetinde Ölçüm Yapıldı!

Bugün saat 11:47 sularında Muş ve Bitlis’te deprem olduğu açıklandı. Son dakika açıklama göre AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından yapıldı. Depremin şiddetinin 4.2 olduğu belirtildi.

Son Dakika Muş Merkezli Deprem Açıklandı! 4.2 Şiddetinde Ölçüm Yapıldı!

Bugün saat 11:47’de Bitlis ve Muş’ta yaşanan 4.2’lik deprem hakkında açıklama AFAD’dan geldi. Hemen ardından Kandilli Rasathanesi depremin net şiddetini açıkladı. Merkezi Muş olarak açıklanan depremin derinliğinin ise 5.4 km olduğu belirtildi.

Depremin Merkezi

Depremle ilgili henüz bir olumsuzluk gündeme gelmedi. Vatandaşların can kaybı veya konutların yıkılması hakkında basına yansıyan bir detay bulunmuyor. Bu hafta son olarak yayınlanan depremler haritası içine yeni bir deprem daha Muş merkezli olarak eklendi.

Ege Depremleri Listede Yer Alıyor!

Geride kalan günlerde Ege bölgesinde art arda depremler gündeme gelmişti. Deprem haritasında Akdeniz illerinin listelenmesi ardından bu kez doğu illerinde yeni deprem haberleri gündeme taşınıyor. Kandilli Rasathanesi ise vatandaşların yayınlanan deprem haritası üzerinden Türkiye genelinde son durumu öğrenebileceklerini aktardı.

Rasathanenin yayınladığı deprem listesine bakıldığında ise en yakın dönemde Kuşadası Körfezi’nde ve ardından Oniki Adalar’da deprem olduğu görülüyor. Bu alanlarda 1.9 ve 1.8 şeklinde hissedilen yüksek risk içermeyen sarsıntılar geçekleştiği kaydedilmiş. Listeye bakıldığında Adana’da Sarıçam merkezli bir depremin yaşandığı görülüyor. Kısa süre önce 1.6 şiddetinde hissedilen depren düşük seviyesi nedeniyle paniğe sebep olmamış.

Muş Depreminden Önce Yaşanan Depremler

Muş merkezli depreme en yakın tarihte depremi yaşayan diğer yerler ise liste üzerinden Malatya, Elazığ ve Erzincan olarak sıralanıyorlar. Malatya’da 1.5, Elazığ’da 1.9, Erzincan’da ise 2.9 şiddetinde depremler yaşanmış. Bu sarsıntıların hissedilirlik ölçüleri düşük olduğu için her hangi bir panik havasının uyanmadığı belirtiliyor.

Muş Depreminde Kayıplar Açıklandı mı?

7 Nisan 2021 tarihine gelindiğinde ise listeye yüksek şiddetli bir deprem kaydı yansıyor. Muş merkezli olarak kayda geçen ve Bitlis’te hissedilen depremin büyüklüğü ise 4.2 oldu. Deprem ardından her hangi bir riske karşı AFAD‘ın bölgeye intikal ettiği belirtildi. Ancak bölge halkının can ve mal varlığının güvenliği açısından şuan için tespit edilmiş bir risk olmadığı ifade ediliyor. Kayıpların olduğuna yönelik bir açıklama henüz yapılmadı.