EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 13:19   Güncelleme : 12-04-2021 13:19

Son Dakika! Nakdi Ücret Desteği Genişletiliyor! Emekli İkramiyeleri Arttı!

Son dakika gelişmelere göre Hükümet, yiyecek ve içecek sektöründe Mart’ta çalışan ve ücretsiz izne ayrılanlara 500 lira nakdi destek sunacak. Ortalama 282 bin çalışana nakdi destek verileceği açıklandı.

Son Dakika! Nakdi Ücret Desteği Genişletiliyor! Emekli İkramiyeleri Arttı!

Hükümet milyonlarca kişinin istihdam edildiği yiyecek ve içecek sektöründe yer alan işyerlerinde, işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılan kişilere 500 TL nakit desteği vereceğini açıkladı. 282 bin çalışanı kapsayan desteğin yanında emeklilerin ikramiyelerinin de 2021’de arttırılacağı ifade edildi.

Yiyecek İçecek Sektörü Destekleri Neler?

Hükümet yiyecek içecek sektöründeki çalışanları rahatlatacak bir uygulamayı devre soktu. Mart ayında sigortalı şekilde çalışan ve ardından ücretsiz izne çıkarılan kişiler, 500 TL destek alacaklar. Aynı zamanda sigorta primlerinin de ücretsiz izne rağmen karşılanacağı açıklandı. Bu süreçte işveren ise 341 TL prim desteği verilecek. 282 bin çalışanı kapsayacak şekilde para yardımı yapılacak.

Mart Ayında Çalışanla Nakdi Destek Programına Dahil Edildi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem nakit desteğine yönelik detayları basınla paylaştı. Erdem yiyecek ve içecek sektöründe 537.165 kişinin kısa çalışmadan, 90 bin kişinin ise nakdi ücret desteğinden yararlandığını belirtti. 17 Nisan öncesinde sigortalı çalışanlar için nakdi ücret desteğinin zaten sunulduğunu ifade eden başkan yardımcısı, Mart ayında sigortalı çalışanlar içinde aynı desteğin şimdi sunulacağını belirtti.

Turizmcilere Destek!

Diğer yandan Turizmcilere verilen nakdi desteğin süresi ise bayram sonuna kadar uzatıldı. Bakanlıkça yapılan açıklama kapsamında sürenin uzatıldığı bayram sonunda bir düzenlemenin daha yapılabileceği aktarıldı. 30 Haziran’da turizm sektörünün normalleşmesi için çalışıldığı belirtildi. Ancak yeni tedbirlerin devam ettirilmesi gerekirse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nakit desteğini uzatma yetkisi olduğu vurgulandı.

Emekli İkramiye Ödemesinde ve Ölüm Aylıklarında Artış!

Son gelişmelere göre emekliler içinde ikramiye ödemelerinin artık yapılacağı açıklandı. İlk ikramiyeler Mayıs ayı başında verilecek. Kurban Bayramı için ise Temmuz ortasında ikramiye ödemesi emeklilere yapılacak.

ormal şartlarda 1.000 TL olarak ödenecek ikramiyeler artık zamlı şekilde hesaplara aktarılacak. Enflasyona bağlı olarak emekli ikramiyelerinin 1.083 TL’den maaş hesaplarına yatmasına karar verildiği açıklandı.

Sadece emekli ikramiyeleri değil ölüm aylıklarının da değerlerinde artış oldu. 2021 yılında Nisan ayı itibariyle, eskisen 750 TL olarak ödenen ölüm aylıkları 812 TL olarak verilecek.