EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-04-2021 13:09   Güncelleme : 16-04-2021 13:09

Son Dakika: Türkiye’de Kripto Para Ödemeleri Yasaklandı!

Tüm dünyada popülerliği artan kripto paralar son dönemlerde yatırım aracı olmanın ötesinde ödeme aracı olarak da kullanılmaya başlandı. Dünyanın pek çok ülkesinde kurumsal şirketler satışlarında kripto para ödemelerini kabul etmeye başladı. PayPal ve Visa gibi dev ödeme şirketlerinin de desteği ile kripto paralar gündelik hayatta daha çok kullanılır hale gelmeye başladı. Tesla şirketinin araç satışlarında Bitcoin ödemelerinin kabul edeceğinin açıklamasının ardından birçok kurumsal da kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasına sıcak bakmaya başladı.

Son Dakika: Türkiye’de Kripto Para Ödemeleri Yasaklandı!

Kripto paraların popülerliği artarken hükümetler kripto paraların yatırım aracı ya da ödeme yöntemi olarak kullanılması noktasında çekimser bir tavır içinde. Konu ile ilgili yeni bir hamle ise Türkiye’den geldi. Türkiye’de dün gece alınan karar ile kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklandı. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile ülkede kripto paralar kullanılarak alım ve satım işlemleri gerçekleştirilemeyeceği açıklandı. Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası konu ile ilgili açıklama yaptı.

TCMB Yasağın Nedenleri İle İlgili Yazılı Açıklama Yaptı

Türkiye’de kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklanmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazılı bir açıklama ile yasağın nedenlerini belirtti. Kripto paraların herhangi bir denetim merkezine sahip olmaması ve devlet kontrolünün dışında olması ödeme yöntemi olarak kullanılmamasının temel nedeni olarak açıklandı. Merkez bankası kripto para fiyatlarının aşırı oynaklık göstermesinin, yüksel volatiliteye sahip olmasının tüketici güvenliğinin tehlikeye attığını belirtti. Bu tarz dijital varlıklarla dolandırıcılık gibi suçların işlenme ihtimalinin de daha yüksek olmasından kaynaklı kripto paraların geri dönüşü olmayan sorunlar yaratabileceği ve çok büyük riskleri olduğu açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası söz konusu nedenlerden kaynaklı ülkede kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılamayacağını, kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağını belirtti.

Yönetmelik 30 Nisan Tarihinde Yürürlüğe Girecek

Kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklandığı yönetmelik 30 nisan tarihinde yürürlüğe girecek. Türkiye’de son dönemlerde bu alana yönelik hizmet başlatmak için harekete geçen kuruluşlar da hamlelerini sonlandıracaklar.