SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-03-2021 20:05   Güncelleme : 31-03-2021 20:05

T Hücresi, Koronavirüsün Tüm Mutasyonlarına Karşı Bağışıklık Sağlıyor!

ABD’de Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, önceki enfeksiyonlar ile tetiklenen T hücresinin Korona için bağışıklık sağladığı belirlendi. T hücresinin İngiltere, Brezilya mutasyonlarına karşı koruma sağlayacağı açıklandı.

T Hücresi, Koronavirüsün Tüm Mutasyonlarına Karşı Bağışıklık Sağlıyor!

NIAID tarafından yapılan araştırma ardından, önceden enfeksiyon ve aşı ile tetiklenen T hücrelerinin Covid-19’a karşı bağışıklık kazandıkları belirlendi. T hücrelerinin aynı zamanda Brezilya, Afrika ve İngiltere’de ortaya çıkan yeni mutasyonlar içinde bağışıklık kazandığı açıklandı. Korona virüs’ün ilk tipinden daha tehlikeli olduğu ifade edilen mutasyonların T hücrelerinde etkisiz hale gelmeleri dikkat çekti.

T Hücre Yeni Tedavi Umudu Oldu!

T hücrelerinin uyarılması ardından virüse ilişkin bağışıklık kazanma yönteminin oldukça zorlu bir süreç olduğu, ancak virüsü yenme açısından umut verici olduğu açıklandı. Son dönemlerde yapılan birkaç çalışma ardından yeni tip virüsün belirli varyantlarının, önceki enfeksiyonlardan elde edilen antikorlardan ve aşılardan alınan bağışıklığı zayıflatabildiği de belirtiliyor.

Antikorlar Tedavi İçin Tek Yol Değil!

Yeni tip mutasyonun bağışıklığı azaltmasına rağmen bir çözüm yolu olabileceği vurgulandı. ABD’de NIAID tarafından yapılan yeni çalışmada sıcak bir gelişme gündeme geldi. Araştırmacılar, Covid-19’a karşı antikorların tek etken olmadıklarını belirttiler. Yeni varyantlara karşı T hücrelerinin önemli bir ek koruyu olarak kullanılabilecekleri tespit edildi.

Araştırma Dergide Yayımlandı!

Araştırmaya ilişkin detaylar ise “Open Forum Infectious Diseases“ dergisinde yayımlandı. Yayımlanan metinde, Covid-19 ardından iyileşen 30 ayrı kişinin kanında analiz yapıldığı ve bu örneklerde spesifik bir T hücresi formunun saptandığı belirtildi. Bu T hücrelerinin ise Güney Afrika, Brezilya ve İngiltere’de ortaya çıkan varyantlara karşı yüksek dirençli oldukları savunuldu.

Dr.Andrew Redd Açıklaması

Salgın ile karşılaşan T hücrelerinin yüksek oranının sağlam kaldığı araştırma kapsamında tespit edildi. T hücrelerinin neredeye tüm mutasyonlar ile savaşabildiği belirtildi.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi içinde araştırmaya yön veren Dr.Andrew Redd, “Verilerimize ve guruplardan elde edilen sonuçlara göre, virüsün orijinal tipiyle enfekte olan kişilerde T hücre yanıtının olduğunu ve Güney Afrika, İngiltere, Brezilya mutantlarıyla T hücresinin savaştığını ve bunları tanıdığını gözlemledik“ dedi