EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 13:08   Güncelleme : 08-04-2021 13:08

Tarım ve Orman Bakanlığı 100 Bin TL Hibe Veriyor! İzmir, Mardin, Düzce, Amasya Pilot İller!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmaya katkı sunmak amacı ile yeni bir proje başlatıldı. “ Kırsal Kalkınma Uzman Eller Projesi“ kapsamında 100 bin TL hibe desteği verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı 100 Bin TL Hibe Veriyor! İzmir, Mardin, Düzce, Amasya Pilot İller!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Kırsal Kalkınma Uzman Eller Projesi“ kapsamında, projeye dahil olan iş alanlarında faaliyet sağlayacaklar 100 bin TL hibe destekten yararlanacaklar. Köyden kente göçü önlemek ve eğitimli girişimcilere destek vermek için hazırlanan proje, tarım, hayvancılık, su ürünleri alanında faaliyet gerçekleştirecek kişilere sunulacak.

Uzman Eller Projesi Hangi İllerde Geçerli?

Uzman Eller projesi kapsamındaki 100 bin TL hibe desteğin Türkiye’nin tüm illerinden alınamayacağı, sadece projelerin uygulandığı illerden başvuruların kabul edileceği açıklandı. Bu kapsamda ilgili iş kollarında faaliyetleri İzmir, Amasya, Mardin, Düzce illerinde gerçekleştiren ve bur alanlarda ikamet den kişiler alabilecekler.

100 Bin TL Hibe Başvurusunda Öncelik Kimlerin?

Uzman eller projesi kapsamında 100 bin TL hibenin verilmesinde en önde tutulacak olan gurup ise su ürünleri, gıda ve ormancılık alanlarında eğitim veren meslek yüksekokullarından, üniversitelerden mezun olan girişimciler olacağı açıklandı. Bu kapsamda istihdam oranının kırsal kesimde yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bitkisel ve hayvansal ürün üretimi, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, yöresel tarım ürünleri ve su ürünleri üretimi, satışı, tıbbi, aromatik bitki yetiştiriciliği için 100 bin TL hibe sunulacak.

100 Bin TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Uzman Eller projesine iki aşamalı başvuru yapılacağı açıklandı. İlk olarak https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerindeki başvuru formu doldurulacak. Bu yol ile ön başvurular kabul ediliyor. Ardından girişimcilerin proje illerinde yer alan Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine giderek bizzat hibeden yararlanmak istediklerini ve iş kollarını belirtmeleri gerektiği açıklandı.

Projeden Kazanç Sağlayanlar Var Mı?

Uzman Eller Projesi kapsamında 100 bin TL hibe alarak işe koyulan ve etkili şekilde gelir kazanan kişilerde bulunuyor. İzmir su ürünleri mühendisi olan 1 çocuk babası Cihat Hamarat, bu destekten yararlanarak kendi işini kurduğunu belirtti. Hayallerinin gerçek olduğunu belirten vatandaş, Urla’da 29 ton kapasiteye sahip Akdeniz midyesi yetiştirme tesisinin faaliyetine devam ediyor.