EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 11:11   Güncelleme : 20-04-2021 11:11

TBMM Araştırma Hizmetleri Kripto Para Raporunu Gündeme Taşıdı!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın dijital, sanal ve kripto para sistemleri raporunda yer alan önemli detaylar hakkında bilgiler basına yansıdı. Türkiye’de işlem yoğunluğu artan dijital paralar mercek altına alınıyor.

TBMM Araştırma Hizmetleri Kripto Para Raporunu Gündeme Taşıdı!

Dijital, sanal ve kripto para birimlerini mercek altına alan TBMM Araştırma Hizmetleri raporu hakkında detaylar kamuoyuna yansıdı. Türkiye’de son aylar içinde kripto para birimlerine ve dijital paralara olan ilginin yükselmesi bu varlıkların yakından ele alınmasına neden oldu. Altın ve nakit para sistematiğinin tarihi süreci de bu rapor ile masaya yatırıldı.

Raporda Bitcoin Nasıl Tanımlandı?

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından gündeme taşınan raporda belirli açıklamalara yer verildi. Raporda, “Bitcoin, bankaların, aracı kurumların, otoritelerin ve hükümetin denetim ve düzenlemelerinden, her türlü işleme yönelik masraftan ve kısıtlamalardan uzaktır.“ ifadesine yer verildi.

BTC Kağıt Paranın Yerini Alabilir mi?

BTC’nin en önde gelen geleneksel ödeme aracı olarak bilinen kağıt paranın yerini almaya başladığını belirten raporda, Türkiye’nin artık Bitcoin’i yakından izlemesi gerektiği vurgulandı. Raporda, “Riskler değerlendirilecek, teşvik sağlayıcı düzenlemeler yapılırsa, BTC pazarından gelir elde etmemiz mümkün olabilir.“ ifadelerine yer verildi.

Kripto Paralar Tercih Edilirlikte Önde!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın 16 Nisan 2021 tarihli, “Dijital, Sanal, Kripto Para Sistemleri“ başlıklı raporunda, tüm bu varlıklar hakkında bilgiler ise detaylı olarak aktarıldı. Kripto, dijital ve sanal paraların birbirlerinden farklı olduğuna dikkat çeken rapor, kripto paraların tercih edilirlikte önde yer aldıklarını belirtti.

Raporda,“Kripto paralar dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına bir para birimi değiller. Temsil ettikleri ülkenin ulusal para birimine dayalı olarak işlem görebiliyorlar. Aynı zamanda o ülkenin merkezi otoritesince düzenlenip, denetlenebilirler.“ ifadeleri kullanılarak, kripto paranın merkeziyetsizliği ele alındı.

Kara Para Aklamaya Dikkat Çekildi!

Raporda dijital olarak bir değeri temsil edebilen varlıkların dijital para birimi olabildiklerine değinildi. Bu dijital paralar ile itibari para birimi karşılıklarının alınabileceğinden emin olma şansının bulunduğu açıklandı. İtibari para cinsi üzerinden tanımlamayan varlıkların ise kripto para olduklarına değinildi.

Merkezi olmayan kripto paraların ise yakından izlenmeleri gerektiği savunuldu. Özellikle kara para aklama problemlerinin gündeme gelmemesi için takibin gerektiğini açılayan rapor, tarihsel başarı elde eden kripto piyasasına ayak uydurmak gerektiğini de vurguladı.