SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-03-2021 23:21   Güncelleme : 19-03-2021 23:21

Trabzon İçin Tehlike Devam Ediyor

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan risk haritasında ilk günden bu güne kadar çok yüksek riskli iller arasında bulunan Trabzon son günlerde alarm vermeye başladı.

Trabzon İçin Tehlike Devam Ediyor

Trabzon İçin Tehlike Devam Ediyor

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan risk haritasında ilk günden bu güne kadar çok yüksek riskli iller arasında bulunan Trabzon son günlerde alarm vermeye başladı. Salgın zamanında 5 öğretmenin korona virüsten dolayı hayatını kaybettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Trabzon’da 45 öğretmenin daha korona virüs testinin pozitif çıktığını ve şehirde bulunan 11 okulun karantinaya alındığını açıkladı. Yıllarca tecrübeye sahip meslektaşlarını kaybettiğini belirten Aktaş, bundan sonra hiçbir insanı kaybetmek istemediklerini belirtti.

45 Öğretmen Korona Virüse Yakalandı

Son dönemlerde görülen artış ile öğretmenlerin de koronaya yakalandığını söyleyen Aktaş, aktif görev yapan 12 bin öğretmenin, 45 tanesinin testinin pozitif çıktığını ve şu anda tedavi sürecinde olduklarını belirtti. 70 öğretmenin de bu vakalara temaslı olması sebebi ile karantinaya aldıkları bilinmekte. Kentte bulunan 11 okul ise bu nedenle karantina tedbirleri gereğince kapatıldı. 6-12 Mart arasında Trabzon’da vaka sayısı 1.794’e yükseldi. Nüfusu 811.901 olan Trabzon’un en fazla vaka bulunan ilçesi ise Araklı olarak kaydedildi.

Kırmızı İlde Tek Mavi İlçe İse Çaykara Oldu

Kırmızı renkli iller arasında bulunan Trabzon’da tek mavi kalan ile dünyaca ünlü turizm merkezi Uzun Göl’ün de yer aldığı ilçe olan Çaykara oldu. Tedbirlere uyulması ile vaka sayısında düşüş görülen ilçede sadece 27 temaslı toplam 12 vaka bulunmakta. Çaykara’nın şehir merkezine uzak olması sebebi ile mavi kaldığını söyleyen yetkililer, havanın ısınması ile birlikte Çaykara’da da vakaların artabileceğini düşünüyor.

Turizm Korona Virüsten Etkilendi

Uzun göl birçok insan tarafından sık sık ziyaret edilen ve Trabzon’un ekonomisini canlandıran alanlardan birisidir. Bu mevsimde havalar soğuk olduğu için ziyaret edilmeyen Çaykara’da havaların ısınması ile turizm de hareketlenecek. Buna bağlı olarak gezmek isteyen insanlar korona virüs tedbirlerini hiçe sayarak gezmeye devam edecekler. Bu durum da Trabzon’un durumunun daha kötüye gidebileceğinin bir işareti olmaktadır. Bu nedenle bu süreçte çok dikkatli olunarak alınması gereken tüm tedbirlere uyulması gerekmektedir. Aksi halde durum tahmin edildiğinden de daha çok kötü boyutlara ulaşacaktır.