EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 10:40   Güncelleme : 15-04-2021 10:40

Türk Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı! Kripto Para Bakiyeleri İcrada Bloke Olabilir!

Türkiye’nin üst düzey kurumları kripto paralara yönelik düzenlemelerin sinyallerini verdiler. Kripto paralar üzerinden vergi alınması ve varlıklara bloke koyulması konuları gündeme geldi.

Türk Kripto Para Yatırımcılarına Uyarı! Kripto Para Bakiyeleri İcrada Bloke Olabilir!

Türkiye’nin üst düzey yöneticileri ve kurumları kripto paralar ile ilgili bir düzenleme yoluna gidebileceklerinin sinyallerini veriyorlar. Kripto para sahiplerinin vergiye bağlanması ve belirli koşullarda kripto para bakiyelerine bloke koyulması işlemleri sürekli olarak gündemi meşgul ediyor. Dün ise bir ilk yaşandığı ve kripto paraya haciz konulduğu basına yansıdı. Flaş karar ise borcu olan bir kişinin kripto para bakiyesine yönelik İstanbul 14.İcra Daire’sinden geldi.

İlk Bloke İşlemi Gerçekleştirildi!

Dün yüklü miktarda borç bakiyesine sahip olan bir kişinin kripto para bakiyesine haciz uygulandığının gündeme yansıması ardından uzamanlar yatırımcıları uyarıyorlar. Kripto para birimlerinin erişilemez olduklarının düşünülmemesi gerektiğini bakiyelerin bloke edilebileceğini belirttiler. Uzmanlar borcu olan bir kişi için haciz koşullarının kripto paralar üzerinde de uygulanabileceğini çünkü onların da kişinin mal varlığı altında işlenebileceklerini belirttiler.

Kripto Yatırımcı Sayısı Artıyor, Kaygı Yükseliyor!

Uzmanlar, sosyal medyada yoğun olarak yer verilen, bazı kripto para borsalarının icra-iflas dairelerinden gelen talepler sebebi ile kişilerin kripto para hesaplarına bloke koyduklarını belirten haberleri değerlendirdiler. Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün, Türkiye’de kripto para üzerinden gelir elde eden kişi sayınsın artışı ile birlikte bu piyasanın bir tartışma konusu haline geldiğini ifade etti.

Kripto Paraların Miras Hukukunda İşlenmesi Gündemde!

Kürşat Ergün yaptığı açıklamada artık kripto paralar ile ilgili Türkiye’de nasıl bir yön alınması gerektiğinin saptamasının önemli olduğunu belirtti. Özellikle kripto para hesaplarına icra dairelerinin kesin şekilde haciz işlemi başlatıp başlatmayacaklarının açıklanması gerektiğini vurguladı. Hesaplara bloke koyulup koyulmayacağı hakkında açık bilgi sunan bir düzenlemenin yapılması gerektiğini savunan Ergün, kripto paraların miras hukuku alanına girmesi konusunda netlik kazanılması gerektiğini ifade etti.

Kripto Para Bakiyelerine Tedbir Koyuldu!

Kürşat Ergün son dönelmede bazı kripto para borsalarında yer alan hesaplarda icra iflas dairelerinden gelen talepler ardından işlemler yapıldığını açıkladı. Bu kapsamda ise kişilerin borçları yüzünden borsa hesaplarına tedbir koyulduğunu, hesaptaki coin bakiyesinin TL cinsi karşılığının, satış ardından icra dosyalarına aktarıldığını belirtti.